Mokymų kursai: simuliatorius imituoja realią situaciją

LSMU MA Kardiologijos klinikoje vyko mokymai, į kuriuos atvyko kardiologai iš penkių Lietuvos kardiologijos centrų. Kardiologai iš Kauno, Vilniaus, Klaipėdos, Šiaulių ir Panevėžio mokėsi elgtis tam tikromis aplinkybėmis, kurias dirbtinai kūrė kompiuterizuotas kardiologinis simuliatorius.

Švedijoje gamintą simuliatorių „Mentice“ Baltijos šalių gydytojų kardiologų mokymams išnuomojo ir atvežė farmacinė kompanija „Astra Zeneca“. Prieš atvežant į Lietuvą, simuliatoriumi „Mentice“ 2 savaites dirbti praktikavosi Estijos kardiologai.

LSMU MA Kardiologijos klinikoje mokymai truko 3 dienas.

„Mentice“ kompanijos technikas ir treneris iš Švedijos Thomas Gogolin supažindino gydytojus su šio kompiuterizuoto intervencinio simuliatoriaus veikimo principais, mokė gydytojus su juo elgtis, demonstravo jo galimybes, kokias situacijas su šiuo simuliatoriumi galima sukurti bei išbandyti ir t.t. Aparatas kainuoja apie 200 tūkst. Eurų ir ne kiekviena Lietuvos medicinos įstaiga galėtų sau leisti jį įsigyti.

Naudodamiesi šiuo išnuomotu simuliatoriumi, kardiologai mokosi atlikti tam tikras intervencines procedūras. Simuliatorius imituoja realias situacijas, kurių metu reikia stebėti ir įvertinti paciento gyvybines funkcijas, gali tekti panaudoti įvairius kateterius, stentus, rentgeną, stebėti vaizdą ekrane – visai taip pat, kaip realios procedūros metu. Netgi stebima ir skaičiuojama paciento ir personalo gaunama rentgeno apšvitos dozė, nors, mokymų metu, rentgeno spinduliai nenaudojami. Sunaudojamo kontrastinio preparato kiekis taip pat įvertinamas, kas labai svarbu, siekiant sumažinti šio preparato sukeliamų inkstų pakenkimo riziką. Simuliatorius labai naudingas mokant studentus, rezidentus, padeda įgyti praktikos jauniems kardiologams.

Kaip pasakojo T. Gogolin, šiuo simuliatoriumi galima mokytis tirti ir gydyti įvairius arterijų baseinus. Dažniausios procedūros – širdies vainikinių arterijų diagnostinės ir gydomosios procedūros, esant lėtiniams bei ūminiams išemijos sindromams. Tačiau šiuo simuliatoriumi galima mokytis ir implantuoti per kateterius aortos vožtuvus, uždaryti kairiojo prieširdžio ausytę ar prieširdžių pertvaros defektus. Simuliatorius naudingas ir intervenciniams radiologams, nes turi galvos smegenų, inkstų, galūnių arterijų, aortos modulius.

„Kai atsirado intervencinė kardiologija, stentavimas, kraujagyslių atvėrimas, išplėtimas, – ženkliai sumažėjo mirčių nuo infarkto, pagerėjo išgyvenamumo rodikliai ir gyvenimo kokybė po infarkto. Tai besiplečianti ir nauja sritis, specialistų, pageidaujančių dirbti šioje medicinos srityje taip pat yra nemažai, todėl šis simuliatorius yra galimybė, padedanti kuo daugiau išmokti“, – kalbėjo instruktorius.

Mokymuose simuliatoriaus galimybes išbandė ir LSMU MA Kardiologijos klinikos Intervencinės kardiologijos skyriaus vadovas doc. Ramūnas Unikas.

Pasibaigus mokymams, doc. R. Unikas pasidalijo įspūdžiais:

„Dirbdamas su šiuo simuliatoriumi pasijutau kaip geriausiame tarptautiniame kongrese ar praktiniame seminare. Imituojant procedūras simuliatoriumi, nėra įtampos, kaip dirbant su realiu pacientu, todėl galima sukurti įvairius ligos scenarijus. Labai įdomu ir svarbu išbandyti save įvairiose klinikinėse situacijose, kai reikia greitai ir atsakingai priimti sprendimus, nuo kurių priklauso paciento sveikata ar net gyvybė. Prie širdies kateterizavimo stalo nėra laiko mokytis, dažnai reikia veikti greitai ir tiksliai. Lietuvoje tokio lygio simuliacinės procedūros žengia pirmuosius žingsnius, o kardiologijos rezidentas ar pradedantis praktiką gydytojas mokosi, deja, gydydamas pacientus. Todėl galime padėkoti kompanijai „Astra Zeneca“ už pirmą tokią galimybę Lietuvoje – pasimokyti dirbti simuliatoriumi „Mentice“.

 

Džiuljeta Kulvietienė,

LSMU Rinkodaros ir komunikacijos tarnyba