Spausdinti

Mainų vasara

Mainai – tai geriausia, ką gali pasiūlyti LiMSA. išgirdę apie juos skubame pasvajoti apie praktiką kitoje šalyje, pamiršdami, kad čia, Lietuvoje, laukiame ne mažiau ištroškusių pažinti kitą kultūrą medicinos studentų iš skirtingų pasaulio kampelių. Kad viešnagė mūsų šalyje būtų kuo sklandesnė, studentams paskiriami kontaktiniai asmenys (CP – contact person). Kontaktinis asmuo – draugiškas, komunikabilus, aktyvus, pasirengęs padėti visais gyvenimo klausimais bet kuriuo paros metu žmogus. Šią vasarą globojau tris studentus – du iš Italijos ir vieną merginą iš Tuniso.

Jau nuo tos akimirkos, kai gauni „savo“ studentą, imi gyventi mainų nuotaikomis. Pirmieji laiškai, susipažinimas, atsakymai į begales klausimų ir malonus laukimas, kai nekantrauji išvysti studentą, ir jaudulys prieš pasitinkant jį oro uoste rodo – tavęs laukia nuostabus vasaros nuotykis. Tai puiki proga susipažinti su didele kultūrų įvairove: studentai iš Libano, Maroko, Ispanijos, Vengrijos, Rusijos, Graikijos, Prancūzijos ar net Ganos. Visi mainų studentai labai skirtingi. Nuostabu, kaip jie bendrauja tarpusavyje, kaip tampa didele šeima. Bendraudama su mainų studentais sugrioviau daugybę mitų apie kultūrų skirtumus, išgirdau daugybę įdomių istorijų. Žinoma, kaip medicinos studentai apsieis be kalbų apie mokslą? Sužinojau apie jų mokslo sistemą, universitetų ypatumus. Tai padėjo priimti sprendimą, kur pati kitą vasarą norėčiau atlikti praktiką. Pasitelkę kantrybę, mokėme vieni kitus savo kalbos, susikūrėme ir slaptą savo ženklų kalbą. Be kalbos, vieni kitus mokėme tradicinių šokių, kovos menų, traukėme tradicines dainas.

Studentai mielai pademonstravo kulinarinius savo gebėjimus: skaniausi portugališki desertai, tradiciniai Tuniso virtuvės valgiai ir itališki užkandžiai džiugino mano gomurį. Prie bendro vakarienės stalo aptardavome dienos, praktikos įspūdžius. Vėliau žaisdavome stalo žaidimus arba važiuodavome į miestą. Pikti bendrabučio, kuriame gyveno mainų studentai, budėtojos burnojimai buvo visai nė motais lekiant pas juos vėlų vakarą.

Studentai į atvyksta į mainus ne tik atlikti praktikos, bet ir smagiai praleisti laiką. Tad mes, kontaktiniai asmenys, kartu su vietos koordinatoriais garantuojame, kad studentų mainų vasara Lietuvoje būtų nepamirštama. Organizuojame kultūrinę ir socialinę programą, kuri, palyginti su kitomis šalimis, yra puiki. Neleidžiame mainų studentams nuobodžiauti po praktikos: orientacinis←?kas? po Kauną, kurį šios vasaros studentai tikrai atsimins ilgai dėl nenuspėjamų Lietuvos orų ir beprotiškų užduočių, karaokės vakarai antradieniais klube. Tad vieną vėlų vakarą mano kaimynams taip pat teko susipažinti su studentų dainavimo ypatumais. Vakarai senamiesčio baruose, kėglinėje, senosios spurginės šturmavimas, Pažaislio vienuolynas, Lampėdžių nuotykių parkas arba tiesiog pasivaikščiojimai po Kauną – tai, ką galime pasiūlyti nuveikti kiekvieną dieną. Savaitgalio kelionės į pajūrį, Baltijos šalių sostines, Trakus. Taip pat tradiciškai studentai išbando savo skrandžio tvirtumą skanaudami lietuviškus valgius, o vertinimų būna įvairiausių. Vėliau studentai patys susigalvoja sau veiklos ir nepamiršta įtraukti ir mūsų, kontaktinių asmenų. Mainų studentams reikia skirti didelę savo laiko dalį, energijos ir meilės, tačiau viskas grįžta su kaupu. Ir jei paklaustumėte, kas buvo sunkiausia per šį mainų laikotarpį, nedvejodama atsakyčiau – atsisveikinti su mainų studentais. Žinoma, mes pasižadėjome nepamiršti vieni kitų ir bendrauti per socialinius tinklalapius, sveikinti įvairiomis progomis, tačiau jų šilumos, apkabinimų, šypsenų labai trūksta. Viską reikia vertinti teigiamai. Juk gera žinoti, kad turi draugą ir esi laukiamas kitoje šalyje.

Taigi mainai duoda labai daug. „Picture time!“ – vis išgirsdavai iš vienos merginos ir jau po savaitės tai skambėjo kaip keiksmažodis. „Dar viena nuotrauka? Mes jų jau tūkstantį turime“ – vis kartodavome, tačiau dabar esame jai dėkingi už galimybę prisiminti, mainų vasaros akimirkas ir nusišypsoti, nes kiekviena nuotrauka yra ypatinga. Mainai – tai neįkainojama patirtis, nuostabios draugystės pradžia, geriausios emocijos, tai puikus būdas pažinti pasaulį ir tam net nebūtina išvykti iš Lietuvos. Ar išdrįstum atsisakyti tokios progos?

Gabrielė Adomavičiūtė