LSMU Plastinės ir rekonstrukcinės chirurgijos klinika tampa šiuolaikišku mokslo centru

Seminaro metu Plastinės ir rekonstrukcinės chirurgijos operacinėje Nuo 1972-ųjų, sėkmingai vykdydama gydomąją praktinę, mokslinę bei mokomąją veiklą, Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) Medicinos akademijos Plastinės ir rekonstrukcinės chirurgijos klinika šiandieną – pripažinta lyderė Baltijos šalių regione. Klinikoje sėkmingai veikia nudegimų centras, unikalus žaizdų chirurgijos sektorius, teikiama pagalba galūnių amputacijas patyrusiems pacientams, atliekamos mikrochirurginės operacijos, šalinami odos ir minkštųjų audinių onkologiniai augliai, plastikos būdu rekonstruojami susidarę audinių defektai. Puikūs rezultatai pasiekti dėl intensyvaus ir ilgalaikio darbo bei pastangų, nuolat diegiant modernią įrangą ir medicinos techniką, pritaikant naujausias gydymo technologijas ir metodikas, dalyvaujant tarptautiniuose susivienijimuose. LSMU Plastinės ir rekonstrukcinės chirurgijos klinikoje vyksta intensyvus pedagoginis darbas, gydytojų tobulinimo kursai, kasmet stažuojasi užsienio šalių gydytojai ir slaugytojai, praktiką atlieka tarptautinių universitetų studentai. Ypač sparčiai auga tarptautinis bendradarbiavimas, apjungiantis bendrą LSMU Plastinės ir rekonstrukcinės chirurgijos klinikos gydytojų bei studentų bendradarbiavimą kartu su svečiais iš užsienio.

2014-ais metais klinika Europos Medicinos specialistų sąjungos (UEMS) ir Europos Plastinės ir rekonstrukcinės chirurgijos tarybos (EBOPRAS) akredituota Europinio lygio Plastinės ir rekonstrukcinės chirurgijos centru. Tai – akivaizdus įrodymas, jog praktinis, mokomasis bei mokslinis darbas atitinka Europos Sąjungos nusistovėjusius standartus. Pasak LSMU Plastinės ir rekonstrukcinės chirurgijos klinikos vadovo profesoriaus dr. Ryčio Rimdeikos, „Nuolat diegdami šiuolaikinį supratimą apie plastinę ir rekonstrukcinę chirurgiją, šiandieną galime pelnytai pasidžiaugti tuo, jog savo pasiekimais esame šalia Vokietijos, Jungtinės Karalystės, Švedijos ir kitų turtingų Europos Sąjungos šalių“.

Šiuo metu svarbų dėmesį klinika skiria tarptautinei komunikacijai ir tarptautinių renginių realizavimui. Ypač aktyvėja seminarai kartu su praktinėmis sesijomis, kurių metu dalyvauja LSMU Plastinės ir rekonstrukcinės chirurgijos specialistai bei svečiai iš užsienio. Viena seminarų sesija paprastai skiriama gydytojams rezidentams. Viešo pranešimo metu gydytojas rezidentas įgauna galimybę apibendrinti literatūrinę bei praktinę patirtį, tobulina chirurgijos įgūdžius, mokosi pranešėjo bendravimo ypatumų, gvildena visuomenei rūpimus klausimus, reziumuoja išvadas ir kt. Kaip pastebi LSMU Plastinės ir rekonstrukcinės chirurgijos klinikos vadovas profesoriaus dr.R. Rimdeika, „Ruošiame specialistą, kuris yra kompetentingas ir konkurencingas visoje Europos Sąjungos erdvėje. Siekiame užtvirtinti, kad šis žmogus galėtų dirbti Europoje: stengiamės, kad mūsų specialistas gebėtų tinkamai save pristatyti bet kurioje užsienio šalyje beitinkamai reprezentuoti šalį,iš kurios atvažiavo, bei centrą, kuriame įgijo išsilavinimą. Šiandieną drąsiai skleidžiame žinią, kad Kauno centras yra stiprus tarptautinis centras ir kad šio centro paruošti žmonės yra labai rimti ir teisingi specialistai“.

Vienas iš tarptautinių klinikos seminarų vyko šių metų rudenį. Tarptautinio renginio organizatorius – LSMU Plastinės ir rekonstrukcinės chirurgijos klinikos vadovas profesorius dr. Rytis Rimdeika. Trakuose prasidėjęs tarptautinis renginių ciklas “Plastinės chirurgijos seminarai” palietė svarbius plastinės ir rekonstrukcinės chirurgijos specialistams klausimus. Seminaruose dalyvavo LSMU Plastinės ir rekonstrukcinės chirurgijos klinikos rezidentai Mantas Sakalauskas, Raminta Česnaitienė, Jamil Hayek, Gediminas Samulėnas, Karolina Venslauskaitė ir Audrius Pakulis bei plastikos chirurgai iš Lietuvos, Baltarusijos, Latvijos, Estijos. Itin svarbi seminarų ciklo tema – medicinos įranga plastinėje chirurgijoje, kurią specialistai galėjo pademonstruoti praktinėse seminaro dalyse (parodomosiose operacijose). Lapkričio 19 d. LSMU Kauno klinikose pristatytas ultragarsinis peilis, dar vadinamas harmoniniu skalpeliu. Pasak profesoriaus dr. R. Rimdeikos, „pažangiosios technologijos leidžia atlikti naujas procedūras ir operacijas, o moderniausios įrangos dėka operacijos tampa greitos, kokybiškos ir saugios“. Viešoje operacijoje buvo siekiama parodyti ir chirurginių dūmų evakuatoriaus pritaikymą. Operacijų metu, pjaunant audinius, išsiskiria kancerogeniniai dūmai. Gausus jų kiekis blokuoja operuojamo lauko regimąją sritį bei kenkia sveikatai. Šią problemą išspręsti padedanti technologija – prie chirurginio peilio tvirtinamas specialus dūmų siurblys, ištraukiantis kenksmingus dūmus. Tokiu būdu specialistai galės geriau matyti operacijos lauką bei bus apsaugoti nuo kenksmingų dūmų rizikos.

Lapkričio 20 dieną Trakų rajone vykusio teorinio aptarimo metu buvo perskaityti rezidentų pranešimai ir kviestinių pranešėjų paskaitos.

Lapkričio 21 d. – dar vienos parodomosios operacijos metu atliktos rekonstrukcinės krūtų operacijos, operacijų metu demonstruoti turimos įrangos privalumai.

Kartu su LSMU Plastinės ir rekonstrukcinės klinikos vadovu prof. R. Rimdeika ir Plastinės chirurgijos sektoriaus vadove dr. L. Pilipaityte operacijose dalyvavo ir svečias iš Graikijos dr. Vassilios Kretsis.

Kaip pastebi profesorius R. Rimdeika, šio kelių etapų seminaro metu reikšmė itin aktuali ir aiškiai pastebima: LSMU plastinės ir rekonstrukcinės chirurgijos specialistai parodė, koks gali būti operacinis, aukšto lygio standartas, kuriuo galėtų vadovautis plastikos chirurgai savo kasdienėje veikloje.

 

Jurgita Miciulevičiūtė - Smeu