Spausdinti

Londono Karališkasis anesteziologų koledžas: ar yra ko pasimokyti?

Praėjusią savaitę Anesteziologijos klinikos dėstytojai – prof. Andrius Macas, prof. Kęstutis Rimaitis, prof. Darius Trepenaitis, doc. Diana Bilskienė ir doc. Arūnas Gelmanas (LSMU Medicininės simuliacijos centro vadovas) – vyko į Londono Karališkąjį anesteziologų koledžą dalyvauti pirminiame rezidentūros (angl. FRCA) egzamine. Kelionę organizavo koledžo, o kartu ir mūsų Universiteto docentas Tomas Jovaiša.

Atvykus į koledžą, kuriame per vieną savaitę egzaminuojama iki 400 jau praktikuojančių Jungtinės Karalystės rezidentų, nustebino vadovų dėmesys Lietuvos delegacijai. Dalyviai susitiko su egzaminų komisijos pirmininku dr. Mark’u Blunt’u (angl. Chairman of the Primary FRCA examination), komisijos pavaduotoju ir vizito dienos egzamino pirmininku dr. Christopher’iu Leng’u (Deputy Chairman), kurie vedė rytinį ir vakarinį egzamino aptarimus. Delegacijos priėmimą užtikrino egzamino administratoriai Graham’as Clisset’as (angl. examinations manager) ir Sophie Taylor (angl. examinations administrator).

Šį egzaminą rezidentai laiko po pirmųjų arba antrųjų studijų metų. Neišlaikius šio egzamino tolesnės rezidento studijos nėra galimos. Anesteziologijos reanimatologijos rezidentūra šioje šalyje trunka 7 metus. Po penktųjų metų laikomas dar vienas egzaminas – pabaigus tarpinės pakopos (angl. intermediate level) rezidentūros studijas, labiau orientuotas į klinikinius aspektus. Šis egzaminas būtinas, norint pereiti į aukščiausią rezidentūros pakopą (angl. higher level training).

Tad pirmasis egzaminas rezidentams organizuojamas iš kelių etapų: išlaikę testą rezidentai atvyksta į koledžą ir dalyvauja OSCE tipo bei struktūrizuoto pokalbio egzamine. Malonu, kad mūsų Universitete taikomos OSCE metodikos kaip ir Karališkajame koledže nesiskiria, o aptarimo metu Lietuvos dėstytojai teikė savo siūlymus egzamino organizavimui tobulinti.

Vienu metu sinchroniškai vykdoma 18 OSCE stotelių. Įdomu, kad viena iš stotelių yra skirta rezidento poilsiui. Daugumoje stotelių vertinami tik klinikiniai įgūdžiai, tačiau viena kita skirta net ir praktiniam pamatinių žinių patikrinimui OSCE metodu.

Struktūrizuotas pokalbis skirtas rezidento gebėjimui mąstyti ir asociacijoms sudaryti. Jam skiriama du kartus po 30 minučių, per kuriuos rezidentas atsako 12 klausimų iš fiziologijos, farmakologijos, fizikos ir pagrindinių anesteziologijos žinių.

Nors egzaminas yra laikomas vienu rimčiausių Jungtinės Karalystės rezidento karjeroje, maloniai stebino, kad egzaminuotojai yra labai draugiški. Pirmuoju bandymu egzaminą išlaiko apie 60 procentų rezidentų – žinant egzamino rimtumą – tai labai geras procentas. Įdomumo dėlei – egzaminą savanoriškai atvyksta laikyti ir kitų pasaulio šalių gydytojai Rezidentai – Singapūro, Egipto. Visa tai – įvertinti „kur esi“ savo žinių ir gebėjimų atžvilgiu.