Spausdinti

LMA Jaunosios akademijos narių gretose – LSMU mokslininkas

Lietuvos mokslų akademijoje (LMA) išrinkti pirmieji Jaunosios akademijos (LMAJA) nariai. Vienu pirmųjų LMAJA narių išrinktas Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) Podiplominių studijų centro dekanas, Gastroenterologijos klinikos vadovas doc. dr. Juozas Kupčinskas. Jaunojoje akademijoje dekanas atstovaus biomedicinos mokslų krypčiai.

Gruodžio 18 dieną vykusiame LMA prezidiumo posėdyje pirmaisiais Jaunosios akademijos Humanitarinių ir socialinių, Matematikos, fizikos ir chemijos, Biologijos, medicinos ir geomokslų, Žemės ūkio ir miškų bei Technikos mokslų skyrių nariais išrinkti 10 jaunųjų mokslininkų.

Pasak doc. dr. Juozo Kupčinsko, šiuo metu vienas iš artimiausių tikslų yra įsitraukti į Pasaulio jaunosios akademijos (angl. The Global Young Academy) veiklą, kuri vienija skirtingų šalių jaunąsias akademijas, taip pat aktyviai prisidėti prie LMA renginių organizavimo, veiklos viešinimo ir tarptautiškumo didinimo. „Džiausiuosi, kad Jaunosios akademijos gretose galiu atstovauti Lietuvos sveikatos mokslų universitetui“, – teigė dekanas.

Doc. dr. Juozo Kupčinsko nuomone, ši narystė yra visos LSMU Gastroenterologijos klinikos ir Virškinimo sistemos tyrimų instituto Klinikinės ir molekulinės gastroenterologijos laboratorijos komandos mokslinės veiklos įvertinimas. Su šia puikia komanda jis tikisi tęsti pradėtus darbus ir išugdyti daugiau puikių jaunųjų mokslininkų.

„Ypač malonu, kad Jaunojoje akademijoje atstovausiu biomedicinos mokslo krypčiai. Šios srities Lietuvos mokslininkai – biochemikai, molekuliniai biologai, medikai – yra pasiekę svarių laimėjimų. Todėl ir mes, jaunieji mokslininkai, stengsimės žengti mūsų vyresniųjų kolegų ir mokytojų keliu“, – kalbėjo doc. dr. Juozas Kupčinskas.

Jaunųjų akademijų judėjimas pasaulyje prasidėjo 2000 metais, o šiuo metu Vakarų šalyse yra įkurta per 40 jaunųjų akademijų. Šių akademijų tikslas – yra suburti perspektyvius jaunuosius tyrėjus bei skatinti mokslinę jų veiklą, tarptautinį bendradarbiavimą, inovacijų kūrimą bei visuomeninę veiklą. Lietuvos mokslų akademijos Jaunosios akademijos nariai sieks aktyviai dalyvauti visose šiose veiklose, populiarinti mokslinę veiklą ir skatinti jaunus žmones rinktis tyrėjo kelią.

Gruodžio 18 dieną LMA narių visuotinio susirinkimo 2018 m. rugsėjo 24 dienos nutarimu buvo įkurta Lietuvos mokslų akademijos Jaunoji akademiją (LMAJA), patvirtinti nuostatai ir paskelbti LMAJA narių rinkimai. LMAJA nariais konkurso tvarka renkami mokslininkai, pasiekę reikšmingų mokslo rezultatų ir aktyvūs profesinėje veikloje, įgiję daktaro laipsnį ne daugiau kaip prieš 10 metų ir iki rinkimų dienos ne vyresni nei 40 metų. Kasmet išrenkama 10 narių ketverių metų kadencijai, iš viso renkama 40 narių.

Spalio 10–lapkričio 10 dienomis buvo priimami kandidatų į LMAJA narius dokumentai. Iš viso gautos 53 paraiškos. LMA mokslų skyriuose sudarytos komisijos atliko administracinę patikrą ir 2018 m. lapkričio 13 dienos LMA prezidiumo nutarimu patvirtintas 53 kandidatų, atitinkančių LMAJA nuostatų bei narių rinkimų organizavimo ir vykdymo aprašo reikalavimus, sąrašas.

Konkurse dalyvavo profesinėje veikloje aktyvūs jaunieji mokslininkai, tarptautiniuose leidiniuose, turinčiuose didelį citavimo indeksą, paskelbę iki 52 mokslo publikacijų, pasiekę asmeninį Hiršo indeksą iki 26, parengę svarių mokslo monografijų, vadovaujantys doktorantams, dalyvavę ilgalaikėse stažuotėse, vykdantys ir vadovaujantys reikšmingiems tarptautiniams projektams, turintys tarptautinių patentų, esantys augalų veislių bendraautoriai.

Gruodžio 5–11 dienomis LMA mokslų skyriuose vyko kandidatų prisistatymas, diskusijos ir rinkimai į LMA Jaunąją akademiją. Gruodžio 18 dieną LMA prezidiumo posėdyje patvirtinti rinkimų rezultatai ir paskelbti pirmieji LMA Jaunosios akademijos nariai, kuriems pažymėjimai iškilmingai įteikti per LMA narių visuotinio susirinkimo sesiją gruodžio 20 dieną.