Kviestinę profesorę nustebino puikiai angliškai kalbantys LSMU studentai

Praėjusią savaitę Universitete viešėjo Almatos (Kazachstanas) Asfendiyarovo nacionalinio medicinos universiteto (KazNMU) profesorė Zhamilya Nugmanova. ŽIV ir infekcinių ligų kontrolės srityje besispecializuojanti mokslininkė LSMU MA Odos ir venerinių ligų klinikoje viešėjo kaip vizituojanti profesorė: skaitė paskaitų ciklą medicinos, odontologijos studentams ir gydytojams rezidentams, taip pat domėjosi tolesnėmis abiejų universitetų bendradarbiavimo galimybėmis.

Jau maždaug septynerius metus abu universitetai – Lietuvos sveikatos mokslų universitetas ir Kazachstano nacionalinis S. D. Asfendijarovo medicinos universitetas – aktyviai bendradarbiauja daugelyje medicinos sričių. Rengiami bendri projektai, pagal mainų ir  akademinio judumo programas aukštosios mokyklos keičiasi vizituojančiais profesoriais, LSMU studijuoja KazNMU studentų, o LSMU prof. Dainius Pavalkis šiuo metu Almatoje yra pirmasis prorektorius (provost) ir koordinuoja šio universiteto mokslo, tyrimų ir klinikinės veiklos prorektorių veiklą.

Gavus Lietuvos Švietimo ir mokslo ministerijos dotacijos („granto”) pasiūlymą, prof. D. Pavalkis patarė prof. Zhamilyai Nugmanovai pretenduoti į LSMU kaip vizituojančiai profesorei. Į Universitetą specialistę pakvietė Odos ir venerinių ligų klinikos vadovė prof. Skaidra Valiukevičienė, koordinavusi prof. Zh. Nugmanovos vizitą.

Į Universitetą atvyko itin plataus profilio specialistė

„Kandidatų atranka šiai dotacijai gana griežta, iš teikiamų paraiškų priimama tik pusė. Universitetui labai pasisekė, kad sutiko atvykti skaityti paskaitų tokio plataus profilio specialistė”, – pasidžiaugė prof. S. Valiukevičienė.

Prof. Zh. Nugmanova pagal specialybę – alergologė imunologė, tačiau mokslininkė specializavosi ir alergijų bei maisto kontrolės srityse, yra dalyvavusi daugelyje tarptautinių projektų. Bendradarbiaudama su JAV mokslininkais, profesorė atlieka mokslinius tyrimus, yra įsteigusi įvairių medicinos centrų. Kai Kazachstane įvyko ŽIV protrūkis, atsižvelgus į didžiulę patirtį, prof. Zh. Nugmanovai buvo pasiūlyta prie KazNMU formuoti padalinį ŽIV kontrolei. Tad šiuo metu ji yra KazNMU Epidemiologijos departamento ŽIV ir infekcinių ligų mokomojo padalinio vadovė.

Mūsų Universitete prof. Zh. Nugmanova skaitė paskaitas medicinos ir odontologijos ketvirtojo kurso studentams, dermatovenerologijos gydytojams rezidentams. Pirmą kartą Lietuvoje viešinti mokslininkė, paprašyta pasidalyti įspūdžiais, šyptelėjo: ją maloniai nustebino ne tik puikus šiltas lietuviškas ruduo, Kauno senamiestis, bet ir gyvas LSMU studentų domėjimasis ŽIV tema – bei sklandi mūsų studentų anglų kalba.

„Skaičiau paskaitą apie ŽIV infekciją ir prevenciją anglų kalba maždaug keturioms dešimtims odontologijos ir medicinos studentų, surengiau seminarą apie ŽIV infekciją Odos ir venerinių ligų klinikoje – ir man didelį įspūdį paliko tai, jog visi studentai laisvai kalbėjo angliškai.

KazNMU studentai neturi tokių gerų anglų kalbos įgūdžių. Mūsų vyriausybė populiarina gimtąją kazachų, rusų ir anglų kalbas. Vis daugiau studentų mokosi anglų kalbos, neretai netgi studijas renkasi anglų kalba, bet šią kalbą moka vis dar ne dauguma”, – palygino pašnekovė.

Moksliniai tyrimai: ne tik žinios, bet ir teigiami pokyčiai

Paklausta apie ŽIV ir infekcijų kontrolės padalinio veiklą, prof. Zh. Nugmanova pabrėžė, jog ŽIV protrūkis yra tapęs didžiule viso Centrinės Azijos regiono problema. Infekuotųjų ŽIV skaičius čia vis dar auga – o juk net Afrikos Subsacharos regione sergančiųjų nebedaugėja ar netgi mažėja.

„Siekdami užkirsti kelią neigiamoms infekcijų plitimo tendencijoms, rengiame medicinos studentų ir gydytojų rezidentų, bendrosios praktikos slaugytojų  mokymus. ŽIV kontrolė aprėpia dvi plačias sritis. Viena susijusi su ŽIV užsikrėtusiems pacientams skiriama antiretrovirusine terapija (ART). Dėl šio gydymo ŽIV iš mirtinos tampa lėtine liga. Todėl mokome, kaip motyvuoti pacientus ryžtis šiam gydymuisi ir jį tęsti ­– kasdien tuo pačiu metu drausmingai vartoti medikamentus.

Antroji infekcijų kontrolės sritis – prevencija: studentus ir sveikatos specialistus mokome, kaip dirbti su sveikatai pavojingomis infekcijomis, skatiname naudoti apsaugos priemones kaip apsaugos nuo ŽIV infekcijos standartą ir jo laikytis atliekant procedūras visiems pacientams – netgi tais atvejais, kai pacientas nėra užsikrėtęs”, – pasakojo profesorė.

Plačiau papasakojusi apie atliekamus mokslinius tyrimus, mokslininkė pasidžiaugė, jog kai kurios įžvalgos prisideda gerinant pacientų padėtį, didina medikų sąmoningumą. Pernai profesorė dalyvavo projekte, tyrusiame ŽIV infekuotųjų asmenų gyvenimo kokybę, šiuo metu ji susitelkusi į problemas, susijusias su antiretrovirusine terapija (ART). Projektas, kuriame prof. Zh. Nugmanova bendradarbiauja su kolegomis iš JAV Mičigano universiteto, analizuoja ŽIV viruso atsparumo atvejus infekuotoms reprodukcinio amžiaus moterims skiriant ART. 

„Analizuodami ŽIV infekuotų asmenų gyvenimo kokybę, pastebėjome, jog daug pacientų serga depresija. Siekėme kaip nors jiems padėti, nes juk depresija pagydoma, ir rekomendavome  dirbančių su ŽIV užsikrėtusiais pacientais specialistų komandą papildyti psichologais ir psichiatrais. Kitame tyrime užfiksavome, jog kai kurie pacientai serga osteoporoze. Taip yra ne tik dėl ŽIV, bet ir dėl pačių vaistų, tad pacientams rekomendavome vartoti papildų su kalciu. Pastebėję, kiek nedaug studentų supranta apsaugos priemonių svarbą, atitinkamai pakeitėme ir papildėme medicinos studijų programą”, – pasakojo prof. Zh. Nugmanova.

Planuoja toliau bendradarbiauti

Profesorė Zh. Nugmanova taip pat aplankė LSMU Visuomenės sveikatos fakulteto naujuosius rūmus, susitiko su prof. Ramune Kalėdiene. KazNMU nėra visuomenės sveikatos studijų programos, tad profesorė Zh. Nugmanova norėtų perimti patirties ir šioje srityje, organizuojant tokio pobūdžio studijų programą ir bendardarbiaunat su LSMU visuomenės sveikatos specialistais.  

Dėkodama už svetingumą ir suteiktas puikias sąlygas, profesorė vylėsi, jog į KazNMU galėtų atvykti LSMU Medicinos fakulteto atstovų, ateityje būtų galima atlikti bendrus mokslinius tyrimus, mokymus studentams.

Daug tolesnio bendradarbiavimo galimybių mato ir prof. S. Valiukevičienė: „Profesorius gali vizituoti du kartus, dotacija teikiama ir antram vizitui. Po profesorės paskaitų ir seminarų iš studentų ir gydytojų rezidentų sulaukėme puikių atsiliepimų. Esame labai dėkingi  LSMU Tarptautinių studijų centro specialistei Žanetai Dičkutei, kuri talkino mums profesionaliai parengti vizituojančio profesoriaus dotacijos paraišką. Savo ruožtu ir mes bandysime teikti paraišką dotacijai, kad galėtume vykti į KazNMU".

Taigi bendradarbiavimas tęsis.