Spausdinti

Kauno ir Rygos vaikų hematologai aptarė hemofilijos profilaktikos aktualijas

Kauno ir Rygos vaikų hematologai aptarė hemofilijos profilaktikos aktualijasBalandžio 10-ą dieną Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligoninėje Kauno klinikose įvyko Baltijos šalių vaikų hemofilijos forumas. Artėjant Pasaulinei hemofilijos dienai, aptarti aktualiausius klausimus susitiko Rygos vaikų klinikinės universitetinės ligoninės ir Kauno klinikų vaikų onkohematologai.

Kauno klinikų Vaikų ligų klinikos Vaikų Onkologijos ir hematologijos sektoriaus vadovė dr. Giedrė Rutkauskienė pristatė Kauno klinikose veikiantį Hemofilijos ir koagulopatijų centrą, kuriam vadovauja doc. Rolandas Gerbutavičius. Prieš metus įsteigtas Centras subūrė įvairių profilinių klinikų gydytojus. Hematologijos, vaikų ligų, laboratorinės medicinos, reabilitacijos ir kitų sričių specialistai siekia, kad hemofilija sergantiems pacientams Kauno klinikose visą parą būtų užtikrinta aukščiausio lygio pagalba. 

Daugiadalykės nuolat tobulėjančių medikų komandos dėka po vienos įstaigos stogu pacientui suteikiama kompleksinė pagalba. Kauno klinikose atliekami reikiami laboratoriniai ir radiologiniai tyrimai, skiriamas specifinis gydymas ir taikoma reabilitacija. Bendradarbiaujant su Lietuvos žmonių, sergančių hemofilija, asociacija, rūpinamasi pacientų ir jų šeimos narių švietimu. 

Būtent mokymams skiriant pakankamai dėmesio, galima žengti žingsnį individualaus profilaktinio gydymo link. Pasak dr. G. Rutkauskienės, Pasaulio sveikatos organizacija jau daugiau nei 20 metų profilaktinį gydymą rekomenduoja visiems pacientams, sergantiems sunkia hemofilijos forma. Reguliariai švirkščiamas krešėjimo faktorius sumažina kraujavimų dažnį, apsaugo nuo sąnarių pažeidimo ir kitų komplikacijų.

Gydytojos iš Latvijos apžiūrėjo Kauno klinikų Vaikų onkologijos ir hematologijos sektorių, domėjosi kauniečių patirtimi gydant sunkiomis onkologinėmis ir kraujo ligomis sergančius vaikus. Rygos vaikų klinikinės universitetinės ligoninės Onkohematologijos skyriaus vadovė dr. Žanna Kovalova apžvelgė svarbiausias problemas, su kuriomis susiduria hemofilija sergantys pacientai Latvijoje.Kauno ir Rygos vaikų hematologai aptarė hemofilijos profilaktikos aktualijas

Apie psichologinius sunkumus, su kuriais susiduria hemofilija sergantys vaikai įvairiais amžiaus tarpsniais, forume pasakojo Birštono „Tulpės“ sanatorijos psichologė Brigita Gelumbauskienė. Birštone prieš dvejus metus įkurtas vienintelis Rytų Europoje Hemofilijos reabilitacijos centras, skirtas šia reta ir sunkia genetine liga sergantiems žmonėms. 

Forume dalyvavę specialistai pasidžiaugė, kad profilaktinis gydymas rekombinantiniais faktoriais jau taikomas abiejų šalių jauniesiems pacientams, tačiau vieningai sutarė, kad  ne mažiau svarbu užtikrinti, kad profilaktika būtų skiriama ir sulaukus suaugusiojo amžiaus. Pakaitinė terapija krešėjimo faktoriais yra vienintelis įrodymais pagrįstas hemofilijos gydymo metodas, leidžiantis hemofilija sergančiam pacientui gyventi visavertį sveiko žmogaus gyvenimą. Specialistai pažymėjo, kad  jau  yra registruoti krešėjimo faktoriai, kurie gali būti  pagrįstai ir ekonomiškai efektyviai skiriami parenkant tikslią individualią dozę, atsižvelgiant į paciento kraujavimų dažnį, pobūdį, vaisto metabolizmą organizme, sergančiojo veiklos aktyvumą.

Dar vienas Pasaulinei hemofilijos dienai skirtas renginys Kaune vyks šeštadienį, balandžio 18 dieną. Lietuvos žmonių, sergančių hemofilija, asociacija kartu su Kauno klinikų Hemofilijos ir koagulopatijų centro specialistais kviečia pacientus ir jų artimuosius į paskaitas apie profilaktikos bei reabilitacijos galimybes. Po pietų numatytos draugiškos krepšinio varžybos tarp Lietuvos žmonių, sergančių hemofilija, asociacijos krepšinio komandos „LŽSHA“ ir Kauno „Atleto“. Balandžio 19 dieną vyks akcija, skirta skatinti jaunuosius pacientus pasirinkti profilaktinį gydymą ir gyvenimą be kraujavimų.

 

Kauno klinikų inf.