Iškilaus menininko fotografijose įprasmintas veterinarijos gydytojų chirurgų darbas

Rugpjūčio 31 d. LSMU Veterinarijos akademijos bendruomenės nariai rinkosi į Veterinarijos akademijos (VA) mokslo metų pradžios šventę, skirtą LSMU VA 80 metų jubiliejui. Renginį vedė LSMU VA kadenciją baigęs kancleris prof. Henrikas Žilinskas, visus pasveikinęs artėjančio VA jubiliejaus ir naujųjų mokslo metų proga, linkėdamas sėkmės, susitelkimo, kantrybės, aukštų darbo rezultatų. Prof. H. Žilinskas informavo, jog nuo rugsėjo 1 d. LSMU VA kanclerio pareigas pradeda eiti prof. Mindaugas Malakauskas, LSMU Medicinos akademijos (MA) kanclere tapo prof. Daiva Rastenytė.

Prof. D. Rastenytė VA akademinę bendruomenę pasveikino artėjančio 80-mečio proga ir palinkėjo įveikti iššūkius, įgyti pasitikėjimo ir tobulėjimo kuriant LSMU 2017–2021 m. Strateginės plėtros gaires ir jų įgyvendinimo planą.

 Veterinarijos fakulteto dekanė prof. Vita Riškevičienė ir Gyvulininkystės technologijos fakulteto dekanas doc. Rolandas Stankevičius sveikino VA akademinę bendruomenę ir akcentavo, jog dirbdami kartu sukursime tvirtą ir novatorišką bei demokratišką universitetą.

Doc. dr. Marija Stankevičienė, atsakingoji priėmimo komisijos sekretorė, pristatė 2016 m. stojimo į LSMU rezultatus.

Renginį vainikavo pasaulinio lygio fotomenininko Aleksandro Macijausko nuotraukų paroda „Veterinarijos gydytojai“ iš fotomenininko albumo „Veterinarijos klinikose“ ciklo. „Pasaulio fotografijos istorijos albume“ (A World History of Photography), kuriame išspausdintos žymiausių pasaulio fotografijos kūrėjų darbai, yra A. Macijausko nuotrauka iš ciklo „Veterinarijos klinikose“.

„Idėją surengti istorinę gerbiamo ne tik Lietuvoje, bet ir pasaulyje fotomenininko A. Macijausko serijos „Veterinarijos klinikose“ parodą  brandinau  jau keletą metų. Veterinarijos akademijos 80-metis buvo tinkama proga sumanymą įgyvendinti bei tapti šios parodos koordinatore. Įgijau patirties tiek prisidėdama prie parodos rengimo, tiek bendraudama su fotomenininku – ryškia asmenybe. Ir  „negražioje“ nuotraukoje  yra daug žmogiškumo ir prasmės, jeigu žvelgsime giliau, filosofiškai. Parodoje eksponuojamos originalios fotografijos, kuriose įprasmintas žymių XX a. aštuntojo dešimtmečio Akademijos klinikų veterinarijos gydytojų chirurgų, kurie buvo ne vieno ir šiandien VA dirbančių dėstytojų mokytojais, darbas  – padėti ir gelbėti gyvybes“, – akcentavo LSMU VA muziejaus vedėja Lina Baršauskienė.

Paroda, kuri LSMU VA Centrinių rūmų vestibiulyje ir Didžiosios salės fojė (Tilžės g. 18, Kaunas) veiks iki spalio 30 d., surengta LSMU VA baigusio kadenciją kanclerio prof. H. Žilinsko ir Veterinarijos fakulteto dekanės prof. V. Riškevičienės pastangomis.

„Iškilaus menininko dėmesys veterinarinės medicinos gydytojo profesijai, kuriant meninių fotografijų albumą, įvertintą ir tarptautiniu mastu, yra išskirtinis ir vienintelis.  Mes esame dėkingi už tai, šios nuotraukos ne vienam iš mūsų padėjo apsispręsti renkantis profesiją“, – gavę fotomenininko autografą dėkojo dr. Jūratė Kučinskienė ir dr. Vytautas Ribikauskas.

A. Macijauskas lankydamasis savo darbų parodoje šmaikštavo: „Manasis tikslas – perduoti gyvybės gelbėjimo dvasią, kartais tai gali atrodyti neestetiškai, sukelti šleikštulį ar priversti nervintis“. Kalbėdamas fotomenininkas atviravo, jeigu menas sukelia tam tikrus jausmus ar šoką, jis yra vertas vadintis menu. Purvas, aštrus, bjaurus kvapas, netekties pojūtis ar staiga užklupusi mirtis – menininko fotografijose sustabdytos akimirkos. Darbas su žymiais veterinarijos gydytojais – veterinarijos pradininkais Lietuvoje (Jonu Bakūnu, Juozu Pranaičiu, Stasiu Vaicekausku, Antanu Andraičiu) dar ir šiandien gyvas fotomenininko prisiminimuose.

 

Jolanta Jonikienė