Erasmus studijos Prancūzijoje – tarsi malonus iššūkis

Erasmus studijos Prancūzijoje – tarsi malonus iššūkisPraėjusių metų gruodį LSMU Tarptautinių ryšių ir studijų centro koordinatorė Žaneta Dičkutė lankėsi Monpeljė universitete (pranc. Université de Montpellier), Pietų Prancūzija. Pakvietėme koordinatorę pokalbiui apie viešnagės tikslus, nuveiktus darbus ir įspūdžius.

Koks buvo Jūsų viešnagės tikslas?

Mano viešnagė Monpeljė universitete (toliau: UM) turėjo tris pagrindines kryptis ir tikslus: susitikti su Farmacijos fakulteto administracijos ir akademinės bendruomenės atstovais, dalyvaujančiais vykdant Erasmus veiklas, ir aptarti svarbius mainų organizavimo aspektus; aplankyti UM studijuojančią LSMU FF Erasmus studentę, aptarti jai aktualius klausimus, įvertinti jos integraciją į UM akademinį ir socialinį gyvenimą; inicijuoti Erasmus programos mainus su UM Medicinos fakultetu.

Kokį įspūdį Jums paliko Monpeljė?

Monpeljė pasitiko neįprasta gruodžio mėnesiui šiluma ir taip retai Lietuvoje pasirodančia ir išsiilgta saule. Nors džiugino vos ne vasariški orai, miestas gyveno pakilia kalėdine nuotaika: ore tvyrantis karšto vyno, meduolių, crêpes (ploni lietiniai, pertepti įvairiais pagardais) kvapas, iki vėlumos netylantis į kalėdinę mugę sugužėjusios žmonių minios šurmulys. Nusidriekusios kalėdinių namelių virtinės kvietė paragauti vietos gamybos gardumynų, siūlė įvairiausių rankų darbo suvenyrų.

Tiesa, nors miesto atmosfera buvo pakili ir šventinė, aplinkui vis dar buvo juntami nesenų Paryžiaus teroro išpuolių atgarsiai: žymųjį Trijų gracijų (pranc. Les Trois Grâces) fontaną pagrindinėje Komedijos (pranc. Place de la Comédie) aikštėje juosė gėlių jūra bei tautos vienybę ir tikėjimą išreiškiantys plakatai.

Kuo Monpeljė miestas yra patrauklus studentams?

Monpeljė pelnytai galima vadinti vienu studentiškiausių miestų Prancūzijoje: kas trečias miesto gyventojas yra studentas, o kasmet skelbiamame studentiškiausių miestų reitinge Monpeljė užima garbingą trečiąją vietą. Ne didmiestis, bet ir ne provincija, gerai išplėtota viešojo transporto infrastruktūra, ilgą istoriją menantys universitetai, draugiška studentams aplinka, aktyvus vakarinis gyvenimas palankiai vertinami tiek vietos, tiek užsienio studentų, kurie sudaro 16 proc. visų Monpeljė universiteto studentų. Patrauklumą didina ir Viduržemio jūros paplūdimiai, esantys vos už keleto kilometrų nuo miesto. Juos lengva pasiekti net miesto autobusu.

Be to, UM studentams suteikiama nemažai nuolaidų. Už nedidelę kainą studentai gali įsigyti metinį universiteto sporto centro abonementą. Vos už 10 eurų įsigyta Kultūros kortelė suteikia dideles nuolaidas bilietams į kultūros renginius Monpeljė. Kokybiškos kultūros Monpeljė tikrai apstu: operos, festivaliai, nesuskaičiuojama galybė klubų su tikro garso grupių pasirodymais!

Organizacija Crous Monpellier, kuri rūpinasi apgyvendinimu universiteto bendrabučiuose, suteikia stipendiją (vad. Bourse), padengiančia dalį bendrabučio nuomos. Žinoma, reikia sutvarkyti daug dokumentų, nuo prancūzų biurokratijos čia sunkiai pabėgama, tačiau verta, norint sutaupyti.

Ką galėtumėte pasakyti apie UM Farmacijos fakultetą?

UM Farmacijos fakultetas įkurtas 1903 m., 1928 m. jis buvo perkeltas į dabartines patalpas. Taigi infrastruktūra yra gana sena. 30 tūkst. m² plotą užimančiuose pastatuose įsikūrusios katedros, laboratorijos, eksperimentinė vaistinė, Farmacijos muziejus, Vaistų centras, FF biblioteka, taip pat nedidelis botanikos sodas mokymosi tikslams. Farmacijos fakultete studijuoja 2647 studentai, dirba 156 profesoriai ir 100 doktorantų.

Didžiausią įspūdį paliko Vaistų centras (pranc. Droguier), kuriame sukaupta per 15 tūkst. eksponatų: vaistiniai augalai iš skirtingų pasaulio regionų, šalių, salų, taip pat čia saugomi autentiški augalų piešiniai, žinynai, kartotekos. Daugelis kolekcijų yra surinktos UM mokslininkų ir studentų. Taip yra garantuojama Farmacijos istorijos tąsa ir jos įtaka kuriant naujus vaistus.

Kaip vyksta Farmacijos studijos Monpeljė universitete? Ar Erasmus studentams pavyksta sėkmingai įsilieti į studijų procesą?

Programos struktūra UM gerokai skiriasi nuo mūsiškės, tai kelia tam tikrų sunkumų Erasmus studentams. Tarkime, pagrindinės farmacinės disciplinos – biochemija, farmakologija, kurias LSMU studentai studijuoja kaip vientisus studijų modulius, UM yra išskaidytos dalimis ir įtrauktos į tam tikrų teminių vienetų (kardiologija, infekcija, endokrinologija, neurologija) sudėtį, o šie atitinkamai išdėstyti per skirtingus studijų metus. Tokia nuosekli studijų struktūra yra labai gera nuolatiniam UM studentui, nes naujos žinios yra nuolat siejamos su jau turimomis ir geriau įtvirtinamos. Tačiau Erasmus mainų studentui, atvykusiam vieno semestro trukmės studijų mainams, ši struktūra nėra palanki: studentas neturi tų žinių, kurias vietos studentai būna sukaupę per ankstesnį studijų etapą, atsiranda spragos, kurias užpildyti yra be galo sudėtinga, o mokomosios medžiagos yra labai daug.

Erasmus studentai negauna jokių išskirtinių sąlygų arba statuso. Jie privalo laikyti bendrus egzaminus, kurie vyksta raštu, yra koduojami. Todėl netiksliai suformuluoti atsakymai (galbūt dėl kalbos įgūdžių stygiaus), tiesiog įvardijami kaip neteisingi. Be to, visi semestro egzaminai yra laikomi vieną savaitę, todėl studentui sunku pasirengti tokiam egzaminų maratonui tiek dalykiškai, tiek psichologiškai.

Susitikime su fakulteto koordinatoriais diskutavome apie šias problemas. Svarstėme galimybę Erasmus studentams bent kai kuriuos egzaminus laikyti žodžiu, parengiant klausimus tik iš tos temos dalies, kurią studentas studijavo UM. Ar ši diskusija turės įtakos tolesnei fakulteto politikai Erasmus studentams, matysime ateityje.

Koks UM Farmacijos fakulteto požiūris į LSMU vykdomas farmacijos studijas? Ar prancūzai domisi studijų mainų galimybėmis Lietuvoje?

Pirmiausia, manau, pagrindinis susitikimo laimėjimas – pavyko perduoti žinutę apie LSMU vykdomas farmacijos studijas anglų kalba, modernią FF mokymo bazę, Erasmus mainų galimybes. Atrodė, tarsi fakulteto atstovai pirmą kartą išgirdo, kad LSMU farmacijos studijos vyksta ir anglų kalba, nors dvišalėje Erasmus sutartyje, kuri buvo pasirašyta prieš dvejus metus, šis faktas yra įvardytas. Taigi po šio susitikimo fakulteto koordinatoriai pastebėjo realias galimybes siųsti savo studentus Erasmus studijoms į LSMU, nes partnerių, šiuo metu siūlančių Erasmus mainus anglų kalba, jie turi vos keletą, o norinčiųjų studijuoti kita užsienio kalba prancūzų studentų beveik neatsiranda. Žemas užsienio kalbų žinių lygis yra opi akademinio prancūzų jaunimo problema.

Labai tikimės, kad ateityje vykdysime abipusius studentų, mokslininkų ir dėstytojų mainus. Fakulteto atstovai parodė didelį norą plėsti bendradarbiavimo ribas, įtraukti tyrėjus į bendrus projektus.

Minėjote, kad vienas iš tikslų buvo inicijuoti bendradarbiavimą su UM Medicinos fakultetu. Ar pavyko tai įgyvendinti?

Fakulteto atstovai su pasididžiavimu tvirtina, kad 1280 m. įkurtas Medicinos fakultetas (jame šiuo metu studijuoja 5762 studentai) yra seniausias pasaulyje aktyviai veikiantis Medicinos fakultetas, kurio veikla nebuvo nutrūkusi nuo jo įsteigimo pradžios. Fakulteto administracija yra įsikūrusi viename gražiausių miesto statinių, XIV a. Sen Pjero (Sain Pierre) katedros architektūriniame komplekse. Be abejonės, galima teigti, kad medicinos studijos Monpeljė turi ilgas ir tvirtas tradicijas. Tikrai džiaugiamės, kad fakulteto atstovai noriai priėmė mūsų siūlymą pasirašyti Erasmus tarpinstitucinę sutartį ir vykdyti studentų ir dėstytojų mainus. Tai rodo, kad LSMU yra lygiavertis ir pageidaujamas Erasmus partneris kitų Europos šalių universitetams. Su Erasmus ir akademinių reikalų koordinatoriais aptarėme bendradarbiavimo sąlygas, studijų programas. Tad matome realias perspektyvas pradėti studentų mainus jau nuo kitų akademinių metų.

Ar paklausūs Prancūzijos universitetai tarp LSMU medikų studentų?

Tikrai taip! Kiekvienais metais organizuojamoje Erasmus studentų atrankoje sulaukiame nemažo skaičiaus studentų paraiškų, kuriose Prancūzijos universitetai įrašyti pirmojo prioriteto pozicija. Atsižvelgdami į paklausą, stengiamės didinti ir pasiūlą, ieškome naujų tinkamų partnerių Prancūzijoje.

Prancūzijos universitetai yra patrauklūs MF studentams dėl praktinių įgūdžių formavimu paremtos studijų struktūros: klinikinių studijų atkarpoje nuo trečiojo kurso studentai atlieka privalomąsias klinikines praktikas, kurių trukmė yra ne trumpesnė kaip penkios savaitės viename skyriuje. Klinikoje studentas turi daug savarankiško darbo ir atsakomybių, kurios iš dalies prilygsta gydytojo veiklai: pacientų egzaminavimas, diagnozės nustatymas, paciento siuntimas ir kt. Tai ypač žãvi mūsų studentus, siekiančius įgyti kuo daugiau praktinės patirties savo specializuotoje srityje.

Kas yra svarbu renkantis Erasmus mainų partnerius?

Pirmiausia atidžiai vertiname abiejų universitetų – LSMU ir užsienio universiteto – studijų programų suderinamumą, įvertiname studijų struktūrą, studijų dalykų / modulių turinio atitikimą, kreditų skaičių, prognozuojame, kurio kurso studentai galėtų vykti į pasirinktą užsienio universitetą ir kt.

Kitas svarbus kriterijus yra socialinė ir finansinė studento gerovė. Vertinama geografinė ir ekonominė šalies, miesto padėtis, miesto ir universiteto infrastruktūra, socialinių paslaugų įvairovė. Atsižvelgiant į finansines studentų galimybes įvertinama, kurią dalį išlaidų gali padengti Erasmus stipendija, kiek studentui teks prisidėti savo santaupomis. Didesnė mainams išvykstančių LSMU studentų dalis neturi papildomo finansavimo šaltinio, išskyrus Erasmus stipendiją. Todėl, dairydamiesi naujų studijų vietų ir mainų partnerių, stengiamės garantuoti ne tik aukštą studijų kokybę, bet ir patrauklią studijų ir gyvenimo aplinką.

Ką patartumėte studentams, norintiems vykti Erasmus studijoms į Monpeljė universitetą?

Pirmiausia – gerai mokėti prancūzų kalbą. Tai galioja ne tik Monpeljė universitetui, bet ir kitiems partneriams Prancūzijoje. Studentams nuolat kartojame, kad jie privalo kuo anksčiau pradėti intensyviai mokytis kalbos, ypač profesinės, nes nuo pat mainų laikotarpio pradžios studentas privalo sugebėti susikalbėti su pacientais, kurių daugelis nemoka anglų kalbos. Ankstesnių Erasmus studentų patirtis rodo, kad net ir neblogai mokantys prancūzų kalbą studentai nuvykę patiria tikrą kultūrinį šoką, nes tiek administracija, tiek dėstytojai išskirtinių šiltnamio sąlygų Erasmus studentams nesukuria ir nuolaidų netaiko. Aukštas savarankiškumo lygis, geras psichologinis pasirengimas ir, žinoma, solidus kalbos žinių bagažas yra būtini sėkmingam startui.

Kitas svarbus akcentas – suvokti, kad studijos užsienio universitete negali ir neturi būti tokios pat kaip studijos namuose: studijų dalykai organizuojami kitaip, mokymo medžiaga perteikiama skirtingai, kreditų skaičius neatitinka ir kt. Tad studentams kyla baimė, kad mainų laikotarpis nebus įskaitytas, studentas parsiveš skolų ir turės kartoti metus. Studentams bandome įdiegti suvokimą, kad Universitetas, skatindamas Erasmus mainus, stengiasi būti lankstus, leisdamas studentams studijuoti pagal individualų studijų planą, atsiskaityti trūkstamus dalykus po Erasmus studijų ir pan.

Labai vertiname studentus, priėmusius Erasmus studijų iššūkį, nes matome saldžius Erasmus vaisius: degančias akis, išlaisvėjusias, patobulėjusias asmenybes, norą skleisti savo patirtį Universitete ir už jo ribų. Tai džiugina ir skatina dirbti, kad kuo daugiau LSMU studentų pasinaudotų Erasmus programos galimybėmis.

 

Indrė Levickytė