Doc. Algimantui Matukevičiui – Lietuvos didžiojo kunigaikščio Gedimino ordino Riterio kryžius

DocentasVasario 16-ąją Lietuvos Respublikos Prezidentė apdovanojo Lietuvai nusipelniusius žmones. Tarp pagerbtųjų – ir LSMU MA Neurochirurgijos klinikos Vaikų neurochirurgijos skyriaus vadovas doc. Algimantas Matukevičius.

LSMU docentui Lietuvos Respublikos Prezidentė įteikė Lietuvos didžiojo kunigaikščio Gedimino ordino Riterio kryžių. Juo apdovanojami asmenys, pasižymėję uoliu ir sąžiningu darbu valstybinėje tarnyboje arba visuomeninėje veikloje.

Sveikiname gerbiamą ir visų – mažųjų pacientų bei jų tėvelių, kolegų ir bendradarbių – mylimą neurochirurgą doc. A. Matukevičių bei prašome pasidalyti mintimis ne tik apie darbą. Būsimą neurochirurgą nuo pat vaikystės lydėjo mediko darbo pavyzdžiai. Doc. A. Matukevičiaus tėtis buvo neurochirurgas, mama – rentgenologė. Docento sutuoktinė – taip pat medikė. Matukevičiai užaugino dvi dukras – viena pasirinko radiologiją, kita – radiotechologijas.

„Neurochirurgija man visuomet atrodė pati sunkiausia, sudėtingiausia medicinos sritis, todėl ją ir pasirinkau. Vaikų neurochirurgiją pasirinkau atsitiktinai – paskyrė į vaikų skyrių, čia ir likau. Ir nesigailiu. Man patinka ši sritis – nieko nenorėčiau keisti. Vaikų neurochirurgija apima visas neurochirurgijos sritis: apsigimimai, onkologinės ligos, galvos ir stuburo traumos, smegenų ir kaulų vystymosi raidos sutrikimai, įvairios kraujagyslių, nervų, galvos ir stuburo smegenų ligos“, – pasakoja nuo 1981 m. šioje srityje dirbantis doc. A. Matukevičius.

„Mūsų skyriuje gydome daug sunkių mažųjų pacientų, visi jie savaip išskirtiniai, įsimintini, – skyriaus vadovas pasakoja prisimenantis pacientus vien išgirdęs jų pavardes. – Tuomet visa paciento istorija, gydymo eiga tarsi iškyla prieš akis.“

Ar Lietuvoje daugėja vaikų, kurie į šį pasaulį ateina turėdami apsigimimų – pasak skyriaus vadovo, sunku būtų atsakyti į šį klausimą, nes Lietuvoje apskritai mažėja vaikų. Todėl ir Vaikų neurochirurgijos skyriaus pacientų mažėja. Kauno klinikų Vaikų neurochirurgijos skyrius vis dar išlieka pagrindinis toks skyrius Lietuvoje ir šiuo metu turi 10 lovų. Skyriuje dirba 3 neurochirurgai ir 15 slaugytojų. Jei slaugos specialistų liks mažiau, pasak skyriaus vadovo, bus labai sunku.

Skyriuje nuolat tobulinasi rezidentai. Po kelis jų priimama kiekvienais metais. Šiuo metu yra šeši, iš jų 4 – šiemet baigs rezidentūrą.

Pasak doc. A. Matukevičiaus, nėra daug norinčiųjų pasirinkti vaikų neurochirurgiją. Tai gana sunkus darbas, reikalaujantis didesnio kruopštumo, daugiau ištvermės ir kantrybės, beveik visos operacijos atliekamos naudojant mikroskopą. Operacija trunka vidutiniškai 2–3 val. Pacientų amžius įvairus – 1 mėn.–18 metų, bet daugiau – jaunesniojo amžiaus vaikai.

„Mokslo įrodyta, kad vaikų, kurie ateina į šį pasaulį turėdami apsigimimų, būtų mažiau, jei būsimos mamos ir planuojančios nėštumą moterys tam tikru laiku vartotų folio rūgštį, – tęsia doc. A. Matukevičius. – Žinoma, veikia ir genetika, aplinkos veiksniai, alkoholio vartojimas, kt.“

LSMU mokslininkas, vykstantis į konferencijas ir kitus savo srities specialistų susibūrimus, bendrauja su vokiečių neurochirurgais. Vokietijos neurochirurgai ištobulino šuntavimo sistemas, jos veikia pavyzdingai tiksliai.

„Neurochirurgija labai priklauso nuo technologijų pažangos. Pastaraisiais metais pasikeitė ne tik darbas operacinėje, bet ir diagnostika“, – pasakoja Respublikos Prezidentės įvertintas neurochirurgas.

Doc. A. Matukevičius pripažįsta, kad naujausiųjų technologijų pažanga padeda ne tik dirbant, bet ir taupo laiką. Docentas labai vertina tą laisvą laiką, kurį gali praleisti su šeima. Doc. A. Matukevičius mėgsta teatrą, koncertus ir darbą sode: vaismedžiai, dekoratyviniai augalai. Doc. A. Matukevičius patvirtina, kad sodą mėgsta visais metų laikais: nuo ankstyvo pavasario iki vėlyvo rudens.

Pokalbį nutraukia darbo skambutis – Vaikų neurochirurgijos skyriaus vadovas skuba, bet dar spėja perduoti visiems visiems padėką už sveikinimus ir linkėjimus.

„Išgirsti gerą žodį – visada malonu, – sako Vasario 16-ąją Lietuvos Respublikos Prezidentės Lietuvos didžiojo kunigaikščio Gedimino ordino Riterio kryžiumi apdovanotas Neurochirurgijos klinikos Vaikų neurochirurgijos skyriaus vadovas doc. A. Matukevičius. – Ypač tada, jei dirbi sunkų, bet mėgstamą darbą.“

 

Džiuljeta Kulvietienė,

Rinkodaros ir komunikacijos tarnyba

LR Prezidento kanceliarijos (R. Dačkaus) nuotr.