Dermatologija ir lėtinis uždegimas

Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) Medicinos akademijos (MA) Odos ir venerinių ligų klinika drauge su Kauno krašto dermatologų ir venerologų draugija (KKDVD) bei Kauno klinikine ligonine organizavo 13-ąją konferenciją „Lėtinį uždegimą modifikuojantys vaistai dermatologijoje“. Į konferenciją, skirtą dermatovenerologams ir kitų specialybių gydytojams, susirinko 70 dalyvių. Visiems konferencijos dalyviams įteiktos atminimo dovanėlės su Lietuvos sveikatos mokslų universiteto atributika.

Organizatoriai juokavo, kad rengdami pranešimus, užsiimdami kitais organizaciniais darbais – užmiršo užsakyti gerą orą. Būtent jo trūko konferencijai, kuri vyko vienoje gražiausių Kauno vietų – Kauno botanikos sodo konferencijų salėje. Šiuo metu čia – pats tulpių žydėjimas.

Konferenciją atidarė ir sveikinimo žodį tarė KKDVD pirmininkė, LSMU MA Odos ir venerinių ligų klinikos vadovė prof. Skaidra Valiukevičienė bei linkėjo visiems pavasariškai darbingos energijos, kurios galima pasisemti iš geros auros sklidino botanikos sodo.

Konferencija skirta žvynelinės tematikai.

„Žvynelinė yra tas didelis svertas, ant kurio laikosi dermatologija. Dar prieš kelis dešimtmečius dermatologijai buvo būdingos lytiškai plintančios infekcijos ir ligos (ypač – sifilis). Venerologijos kryptis buvo reikšmingas specialybės visokeriopai plėtra. Šių dienų dermatologijos pagrindinė problema lėtinės uždegiminės odos ligos, tarp jų  žvynelinė. Žvynelinė yra sisteminė liga – ne tik odos susirgimas. Ji pažeidžia sąnarius, turi sąsają su gretutinėmis širdies bei kraujagyslės ligomis, metaboliniu sindromu, – kalbėjo prof. S. Valiukevičienė. – Apžvelgsime, kaip šią ligą  galima kontroliuoti naujais gydymo metodais šiandien ir netolimoje perspektyvoje.“

Kauno klinikinės ligoninės Odos ir venerinių ligų skyriaus vedėja gydytoja dermatovenerologė Janina Stefanija Vasilavičienė pasidžiaugė galimybe organizuoti šią konferenciją drauge su Lietuvos sveikatos mokslų universitetu.

Pirmąjį pranešimą perskaitė viešnia iš užsienio – Jana Štotl (Slovėnija). Ji apžvelgė sisteminio psoriazės gydymo naujausias galimybes, skiriant vartojamus per burną tikslinius sisteminius nebiologinius saugius ir efektyvius vaistus.

„Atėjo laikas apsvarstyti, kokios turėtų būti sunkios žvynelinės formos gydymo rekomendacijos sisteminiais ligą modifikuojančiais vaistais, tarp jų ir biologine terapija. Biologiniai vaistai įgyjami centralizuotai VLK lėšomis sunkiai žvynelinei gydyti. Lietuvoje jais gydoma apie 100 pacientų. Pusei iš jų gydymo indikacijos tikslinamos per gydytojų dermatovenerologų ir kitų specialistų  konsiliumą“, – prof. S. Valiukevičienė aptarė suaugusiųjų vidutinės ir sunkios eigos plokštelinės žvynelinės gydymo ligą modifikuojančiais vaistais metodines rekomendacijas ir naujausius gydymo tikslus.

Dr. Jurgita Karčiauskienė papasakojo apie tai, kas naujo gydant sunkias vaikų žvynelinės formas, kurios taip pat turėtų būti gydomos biologiniais vaistais. Odos ir venerinių ligų klinikoje šiais vaistais sėkmingai gydomi dvi sunkios eigos paauglių žvynelinės. Jų gydymas tradiciniais vaistais iki šiol nebuvo toks veiksmingas, kaip biologinė terapija.

Prof. S. Valiukevičienė informavo, kad Lietuvos sveikatos apsaugos ministerijoje (SAM) suformuota darbo grupė, kuri artimiausiu metu planuoja parengti naują sunkios žvynelinės gydymo  kompensavimo tvarką sisteminiais ligą modifikuojančiais vaistais.

Po pertraukos, kurios metu gidai organizavo nuostabaus grožio ir tuo pačiu informatyvią ekskursiją po Kauno botanikos sodą, buvo pristatyti bei aptarti klinikiniai atvejai.

Apie žvynelinę ir supūliavusį hidradenitą kalbėjo LSMU MF studentė Monika Valiuškytė. Žvynelinės gydymo interleukinų 12/23 inhibitoriumi (ustekinumabu) patirtis nagrinėjo gydytoja rezidentė Aida Adomaitienė. Apie žvynelinės, hepatito ir biologinio vaisto parinkimą pasakojo gydytoja rezidentė Viktorija Vilkickaitė. Apie aktyvios plaučių tuberkuliozės pasireiškimą tarp pacientų sergančių žvyneline ir gydomų biologiniais patirtimi dalijosi gydytoja rezidentė Nastasija Zenkina kartu su kitais pranešimo bendarautoriais: doc. Vesta Kučinskiene ir gydytoja Rūta Zarankiene.

Retų odos ligų centro vadovė doc. V. Kučinskienė pristatė aktyvėjančią Lietuvos retomis odos ligomis sergančių pacientų draugijos veiklą: sukurtas Draugijos logo, tinklalapis https://www.facebook.com/pg/Retų-odos-ligų-draugija, rengiami nuolatiniai pacientų susirinkimai, aptariant aktualiausius klausimus ir problemas, jų sprendimą. Taip pat išleisti lankstinukai pacientams su informacija apie įgimtų odos ligų – pūslinės epidermolizės ir ichtiozės – priežiūrą ir apie įgytas ligas – autoimunines pūslines odos ligas bei supūliavusį hidradenitą.

Doc. V. Kučinskienė pristatė numatomus Europos retų odos ligų referencinių centrų tinklo ERN-Skin partnerių susitikimus 2017 m. gegužės 25 d. Briuselyje (Belgija) ir 2017 m. rugsėjo 15 d. Ženevoje (Šveicarija). Jų metu bus aptarti tolimesni projekto etapai ir partnerių veiksmai, siekiant pagerinti sudėtingų retų odos ligų atvejų valdymą.

Džiuljeta Kulvietienė,

Rinkodaros ir komunikacijos tarnyba

Asmeninės nuotraukos.