Atidaryta paroda „Perspektyvos: menas, kepenų ligos ir aš“

 Atidaryta paroda „Perspektyvos: menas, kepenų ligos ir aš“(K.Šimatonio nuotr.)Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) „Santakos“ slėnio Naujausių farmacijos ir sveikatos technologijų centre (Eivenių g. 4) atidaryta meninio projekto „Perspektyvos: menas, kepenų ligos ir aš“ darbų paroda. 

Projekto tikslas – atkreipti visuomenės dėmesį į C hepatitą ir meno kalba papasakoti apie šią sudėtingą ligą, suteikti galimybę pacientams pasakyti savo problemas, pasidalyti išgyvenimais, patirtais sergant šia liga.

Šiais metais į kvietimą kartu kurti Lietuvos „Perspektyvos: menas, kepenų ligos ir aš“ projektą atsiliepė penkiolika Vilniaus dailės akademijos Kauno fakulteto menininkų. Pasak šio fakulteto dekano prof. Jono Audėjaičio, jau ne pirmo bendro projekto idėja – paciento, mediko ir menininko susitikimas, kurio metu menininkas stengiasi suprasti ligos esmę ir svarbiausius paciento išgyvenimus.

Kaip atidaryme sakė LSMU Gastroenterologijos klinikos profesorė Jūratė Kondrackienė, nuo pat hepatito C viruso, sukėlusio hepatitą, atsiradimo ligonius, jų gydytojus slėgė beviltiškumas: sunki liga, jos komplikacijos, neveiksmingas gydymas. Visuomenės požiūris nulėmė vienišumą, nereikalingumo jausmą. „Meno kalba išreiškia ligos esmę, pacientų išgyvenimus, – apie parodoje eksponuojamus darbus kalbėjo prof. J. Kondrackienė. – Ji keičia visuomenės požiūrį ir atsakingų institucijų sprendimus dėl pacientams reikalingo gydymo.“

Šis projektas – pasaulinio projekto dalis. Iniciatyva prasidėjo 2014 metais, kai 150 menininkų iš daugiau nei 80 šalių, įkvėpti pacientų istorijų, savo darbais siekė atskleisti, kokia perspektyva ir gyvenimo kokybė atsiveria C hepatitu sergantiems pacientams. Pirmajame projekto etape dalyvavo 2 menininkai iš Lietuvos – Adomas Storpirštis ir Arvydas Pakalka. A. Storpirštis pavaizdavo dviejų pacientų – Reginos ir Marijaus – išgyvenimus, o menininkas A. Pakalka atskleidė Edmondo kovą su C hepatitu. Darbų paroda, į kurią pateko ir meno darbuose įamžintos Lietuvos pacientų ligos istorijos, jau demonstruota EASL kongreso metu 2015 metų balandį.

C hepatitas – per kraują perduodama liga. Liga yra lėtinė ir apie 10–20 proc. pacientų per 20–30 metų po užsikrėtimo atsiranda kepenų cirozė. Labai dažnai hepatitas C turi įtakos žmogaus gyvenimui, santykiams, emocijoms, karjeros pasirinkimui, galimybei dirbti ir įprasminti save gyvenime.

Ši paroda pirmą kartą buvo eksponuota liepos 28–rugsėjo 15 dienomis Sveikatos apsaugos ministerijos patalpose, minint Pasaulinę hepatito dieną.

Nuo rugsėjo 21 dienos paroda eksponuojama LSMU „Santakos“ slėnio Naujausių farmacijos ir sveikatos technologijų centre. Vėliau paroda keliaus į Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligoninės Kauno klinikų ir Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikų Gastroenterologijos skyrius ir kitas gydymo įstaigas.

 

Kauno klinikų inf.