Akademikas Vladas Lašas – asmenybė, kuri keitė istoriją

V. LasasLietuvos sveikatos mokslų universiteto Leidybos namai išleido prof. Liudviko Lašo sudarytą knygą „Akademikas profesorius Vladas Lašas. Atsiminimai“. Knyga skirta akademiko 125-osioms gimimo metinėms paminėti.

Pirmąją pavasario dieną į knygos sutiktuves simboliškai Akademiko Vl. Lašo auditorijoje Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Centriniuose rūmuose susirinko, pasak akademiko sūnaus prof. L. Lašo, visas Lietuvos medicinos elitas.

Susirinkusius pasveikino Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Rektorius prof. Remigijus Žaliūnas. LSMU Rektorius padėkojo knygos sudarytojui prof. Luidvikui Lašui ir Danutei Lašienei už atsiminimų knygą apie mokslininką, kuris kitus žmones matė ir nykštukais, ir milžinais.

„Prieškario laikais Lietuva nebuvo turtinga Europos šalis, geopolitinė padėtis buvo sudėtinga, bet joje atsirado asmenybių, kurios suprato, kad šalis privalo būti išsilavinusi ir rūpintis, kad žmonės būtų sveiki. To meto Medicinos fakultetas Kaune, Kauno klinikų gimimas – didelis akademiko Vlado Lašo iniciatyva ir indėlis. Akademiko kertiniai pasakymai, kad Kauno klinikos bus skirtos ne tik gydymui, bet ir studijoms bei mokslui – turi pasekėjų ir šiandien. Jei nebūtų akademiko Vlado Lašo, jo mintis ir idėjas tęsusio prof. Viliaus Jono Grabausko – vargu ar šiandien mūsų Universitetas ir Kauno klinikos būtų tokie, kokius mes juos dabar turime“, – kalbėjo LSMU Rektorius prof. R. Žaliūnas.

Apie akademiko Vlado Lašo asmenybę istorijos kontekste pasakojo LSMU Lietuvos medicinos ir farmacijos muziejaus direktorius doc. Tauras Mekas.

„Kas būtų su lietuviška medicina, jei nebūtų akademiko Vlado Lašo? Ji tikrai būtų, tik kažin kokia? Ar ji būtų tokia, kokia yra dabar? Akademiko Vlado Lašo veikla pakeitė padėtį iš esmės“, – sakė doc. T. Mekas ir pasakojo apie Universiteto bei Klinikų pastatų (ir ne tik) kūrimą.

„Šios šventės metu norisi nusilenkti prof. Liudvikui Lašui už jo atliktą darbą ir į puikią knygą surinktus atsiminimus. Pagarba savo istorijai yra viena iš civilizacijos vertybių“, – sakė muziejaus direktorius ir pranešė ką tik iš gydytojo Vladimiro Petrenkos išgirdęs pasiūlymą kreiptis į LR Susisiekimo ministeriją su pasiūlymu išleisti pašto ženklą, skirtą akademikui Vladui Lašui atminti.

Apie Medicinos fakultetą šiandien kalbėjo LSMU MA Medicinos fakulteto dekanas prof. Algimantas Tamelis.

Fiziologijos mokslo padėtį šiandienos Lietuvos sveikatos mokslų universitete apžvelgė Lietuvos fiziologų draugijos pirmininkas, LSMU Leidybos namų direktorius, LSMU MA Medicinos fakulteto Fiziologijos ir farmakologijos instituto vadovas prof. Edgaras Stankevičius.

Prisiminimais apie akademiką Vladą Lašą dalijosi bei apie knygos gimimą pasakojo akademiko sūnus ir knygos sudarytojas prof. Liudvikas Lašas. Profesorius padėkojo visiems už tai, kad šis renginys tapo tikra švente.

Susirinkusieji turėjo retą galimybę pamatyti 1968 m. sukurtą dokumentinį filmą apie akdemiką Vladą Lašą.

LSMU Leidybos namų išleistoje knygoje pateikiami žymaus mokslininko akademiko Vlado Lašo (1892-1966) autentiški atsiminimai, parašyti iki 1965 m. Tai akademiko bendražygių, amžininkų, sūnaus prof. Liudviko Lašo prisiminimai, gausiai iliustruoti nuotraukomis ir istoriją liudijančiais dokumentais. Ši atsiminimų knyga – gija tarp praeities, dabarties ir ateities. Knygos sudarytojas prof. Liudvikas Lašas ir leidėjai tikisi, kad šis leidinys bus naudingas bei įdomus ne tik medikams, studentams, pedagogams, bet ir bet kuriam pasaulio piliečiui, siekiančiam pažinti lietuvių tautos kultūros, mokslo ir medicinos istoriją. Nes, kaip teigė knygos leidėjai, neturime daug tokių iškilių asmenybių, kurių gyvenimo kelias atspindėtų savo gimtinės, jos žmonių ir gamtos grožį, medicinos mokslo, sveikatos apsaugos ir aukštojo mokslo raidą.

 

Džiuljeta Kulvietienė,

Rinkodaros ir komunikacijos tarnyba