Spausdinti

2014 metų Lietuvos kardiologas – LSMU profesorius

2014 metų Lietuvos kardiologas – LSMU profesoriusLietuvos kardiologų bendruomenė Lietuvos kardiologų draugijos ir Lietuvos širdies asociacijos metinėje konferencijoje kiekvienais metais renka Metų kardiologą. 2014-ųjų Lietuvos kardiologu išrinktas LSMU Kardiologijos klinikos profesorius Rimvydas Šlapikas. Lapkričio 14 d. vykusioje mokslinėje-praktinėje konferencijoje „Kardiologijos naujovės“ šis garbingas titulas profesoriui suteiktas už jo indėlį į kardiologijos praktikos ir mokslo žinių plėtojimą Lietuvos žmonių sveikatos labui. 

Prof. R. Šlapikas yra Lietuvos kardiologų draugijos išrinktasis prezidentas, Lietuvos širdies asociacijos Kauno skyriaus pirmininkas, Europos kardiologų draugijos gairių leidybos ir sklaidos koordinatorius Lietuvoje, Europos kardiologų draugijos širdies ir kraujagyslių ligų profilaktikos koordinatorius Lietuvoje, Kardiologijos integruotos sveikatos priežiūros valdymo komiteto narys. Profesorius daug nuveikė, kad Europos kardiologijos praktikos standartai, pagrįsti moksliniais tyrimais, būtų plačiai diegiami Lietuvoje. Viena svarbiausių šios veiklos formų – Europos kardiologų draugijos gairių vertimas, leidyba ir plėtra ne tik tarp kardiologų, bet ir tarp kitų specialybių bei šeimos gydytojų.

Prof. Rimvydo Šlapiko – Metų kardiologo – mintys apie Kardiologijos klinikos indėlį į kardiologijos praktiką ir mokslo žinių plėtojimą.

Lietuva yra viena iš pirmaujančių šalių Europoje diagnostikos ir gydymo gairių leidyboje ir sklaidoje. Parengėme ir išleidome net 17 gairių vertimus į lietuvių kalbą. Tačiau ne mažesnis svarbus darbas yra šių dokumentų sklaida ir pateikimas – šį darbą mes atliekame konferencijose, išvažiuojamuosiuose kursuose – stengiamės, kad gydytojai ne tik gautų šią spausdintinę informaciją, bet ir norėtų bei mokėtų ja naudotis. Manau, kad tokie susitikimai su gydytojais padeda derinti specialistų ir šeimos gydytojų darbą, laiduoja grįžtamąjį ryšį, geriau suprantame gydytojų problemas ir stengiamės jas spręsti.2014 metų Lietuvos kardiologas – LSMU profesorius

Džiaugiuosi, kad įsibėgėja miokardo infarkto su ST pakilimu klasterio programa – Kardiologijos klinika daug prisidėjo rengdama šią programą bei įgyvendindama ją Kauno krašte. Kaip Kauno krašto vyriausiasis kardiologas, su lektorių komanda aplankęs 15 gydymo įstaigų, galiu pasakyti – šio klasterio įgyvendinimas nėra lengvas. Tenka keisti gydytojų, greitosios medicinos pagalbos personalo „įpročius“, išvesti juos iš „komforto zonos“, praktiškai įgyvendinant pacientų, sergančių miokardo infarktu su ST pakilimu, pristatymo per 2 valandas  į gydymo įstaigą pirminei perkutaninei vainikinės arterijos angioplastikai principą.

Šiais metais Europos kardiologų draugijoje pristatėme Lietuvos širdies ir kraujagyslių ligų profilaktikos programą, pradėtą 2006 metais, kurioje šiuo metu dalyvauja daugiau negu 400 ASPĮ. Tai tikrai apimtimi ir turiniu išskirtinė programa: aterosklerozės vaizdo, miokardo išemijos tyrimai bei biocheminiai žymenys padeda įvertinti širdies ir kraujagyslių įvykių riziką, optimizuoti arterinės hipertenzijos gydymą, paskirti pacientui kompensuojamų statinų. Manau, kad šios programos rezultatai lems mažesnį miokardo infarkto, insulto, lėtinių aterosklerozinės kilmės sindromų mažėjimą ateityje.

Gyvename medicininių technologijų plėtros laikotarpiu – kompiuterinės tomografijos, magnetinio rezonanso, pozitronų emisijos tomografijos, hibridinių šių tyrimų eroje. Tai puikios priemonės, gerinančios pacientų intervencinėms procedūroms atranką, vertinančios jų efektyvumą. Puiku, kad šių technologijų avangarde – jaunieji mūsų kardiologai, užmezgę ryšius su užsienio partneriais, dalyvaujantys įvairiose jungtinėse mokslo programose. Labai aktyviai šia sritimi domisi ir mūsų SMD Kardiologijos būrelio nariai. Jie – neįkainojama pagalba mūsų mokslo darbuose.

Kita reikšminga kardiologų darbo sritis – visuomenės informavimas. Jau daug metų didžiuosiuose Lietuvos miestuose kasmet rengiame Širdies dieną, Širdies nepakankamumo, Miokardo infarkto dienas, kurių metu informuojame žmones apie pagrindinius širdies ligų profilaktikos principus, matuojame kraujospūdį, cholesterolio koncentraciją. Graži tradicija – jau dešimtą kartą surengta kasmetė Širdies diena Lietuvos Respublikos Seime. Jos metu ne tik patikriname sveikatą, bet ir rengiame paskaitas, susitinkame su Vyriausybės nariais, politikais. Renginys buvo tiesiogiai transliuojamas internetu ir TV programa „Seimas – tiesiogiai“. Apie renginį taip pat buvo kalbėta  informacinėje apžvalginėje laidoje „Seimo savaitė“.

Kolegų įvertinimas – labai svarbi moralinė parama, paskatinimas tolesniam darbui, pripažinimas, kad einama teisingu keliu.

 

AVE VITA inf.