Spausdinti

LSMU VA dėstytojai – vieni iš Pasaulinio pienininkystės kongreso organizacinių komitetų atstovų

Prof. Antanas Sederevičius (J. Jonikienės nuotr.)Vilniuje, LITEXPO rūmuose, rugsėjo mėnesį vyko IDF (International Dairy Federation – Tarptautinė pienininkystės federacija) Pasaulinis pienininkystės kongresas. IDF yra svarbiausia viso pasaulio pieno pramonės atstovus vienijanti organizacija. Nuolat vykdydama įvairius projektus bei mokslinius tyrimus, IDF siekia skatinti viso pienininkystės sektoriaus mokslinę ir techninę pažangą. Anot IDF Lietuvos nacionalinio komiteto pirmininko B. Markausko, mums didžiulė garbė, kad Lietuva tapo tokio svarbaus pienininkų renginio – 2015 m. IDF Pasaulinio pienininkystės kongreso šeimininke. Kongrese vyko devynios mokslinės konferencijos, kuriose pranešimus skaitė daugiau nei 170 aukščiausio lygio ekspertų. Konferencijas papildė techniniai turai po moderniausius Lietuvos pieno ūkius, perdirbimo įmones ir tyrimų centrus, o rugsėjo 19–20 d. pieno ūkininkai iš viso pasaulio rinkosi pirmajame IDF Pieno ūkininkų forume. Kongrese dalyvavo apie 1200 žmonių iš 49 pasaulio valstybių.

Atstovauti atskirų konferencijų organizaciniams komitetams iš Lietuvos buvo pakviesta ir keletas LSMU dėstytojų. Prof. dr. Dalia Sekmokienė buvo organizacinio komiteto atstovė Mitybos ir sveikatos konferencijoje; prof. dr. Loreta Šernienė buvo pakviesta organizacinio komiteto atstove Maisto saugos konferencijoje. Abi LSMU VA Maisto saugos ir kokybės katedros dėstytojos konferencijų metu moderavo atskiras jų sesijas, kartu su katedros doktorantais pristatė stendinius pranešimus. LSMU prorektorius veterinarinei medicinai ir gyvulininkystei prof. dr. Antanas Sederevičius atstovavo kongreso organizaciniam komitetui Gyvūnų sveikatos ir gerovės konferencijoje. Jis taip yra IDF Pasaulinio pienininkystės kongreso 2015 m. organizacinio komiteto bei IDF Lietuvos nacionalinio komiteto narys.

Prof. Dalia Sekmokienė, prof. Loreta Šernienė (J. Jonikienės nuotr.)Pateikiame šiek tiek informacijos apie Lietuvos pienininkystė sektorių iš IDF WDS 2015 tinklalapio: Pienininkystė – viena svarbiausių Lietuvos žemės ūkio šakų. Penktadalį visos Lietuvoje pagaminamos žemės ūkio produkcijos sudaro pienas ir pieno produktai. 2013 m. jiems teko daugiau nei ketvirtadalis visos maisto produktų ir gėrimų sektoriaus gamybos apimties, o jų eksportas per tą patį laikotarpį sudarė maždaug trečdalį viso maisto ir gėrimų eksporto.

2014 m. sausio 1 d. duomenimis, Lietuvoje buvo laikoma 310 410 pieninių karvių. Per 2013 m. Lietuvoje primelžta 1 723 100 tonų pieno, o supirkta 1 339 500 tonų pieno (4,16 proc. riebumo ir 3,25 proc. baltymingumo). Vidutinis pieno primilžis iš kiekvienos Lietuvoje laikomos karvės siekė 6766 kg. Beveik visas Lietuvoje pagaminamas pienas yra karvių pienas. Ožkų pienas tesudaro 0,2 proc. šalyje pagaminamo pieno. 76 proc. minėto karvių pieno primelžiama ūkiuose, kita dalis – įmonėse.

Didžiąją dalį Lietuvos pieno produktų rinkos užima penki pagrindiniai pieno perdirbėjai – AB „Rokiškio sūris“, AB „Pieno žvaigždės“, AB „Žemaitijos pienas“, AB „Vilkyškių pieninė“ ir AB „Marijampolės pieno konservai“. Šiose įmonėse perdirbama 93 proc. viso šalyje supirkto pieno. Lietuvos pienininkystės sektorius smarkiai orientuotas į eksportą. Daugiau nei 50 proc. pieno, perdirbto į įvairius pieno produktus, eksportuojama. Nors daugiausia išvežama sūrių, pieno miltelių, sviesto, tačiau eksportuojami ir kiti pieno produktai. Eksporto geografija labai plati: didžioji dalis produkcijos – 63 proc. – tenka ES šalims, 27 proc. – Rusijai. Lietuviški produktai taip pat vežami į Aziją, Vidurio Rytus, JAV bei Kanadą.

 

LSMU Veterinarijos akademijos inf.