Spausdinti

Naujos knygos VA bibliotekoje

AB - abonemente, išduodama į namus.

BS - bendrojoje skaitykloje.

MS - mokslinėje skaitykloje.

Pastaba: iš skaityklų į namus išduodama tik trumpam terminui.  

 

i1.jpg (226x169, 117x169) 

 

Sprendimų beieškant : esė apie gyvūnų gerovę

Attila Márton 

Šifras: AB > 636.083 Ma-527 (12 knygų), BS > 636.083 Ma-527 (3 knygos)

 

 

 

 

Nuo seno šuo yra laikomas geriausiu žmogaus draugu. Daugybė prieglaudų, gyvūnų gerovės organizacijų rūpinasi beglobiais šunimis. Tačiau gyvūnų gerovė vis dar lieka opia, sprendimų laukiančia problema. Šia knyga siekiam atskleisti, kas daro įtaką šunų gerovei bei apsaugai. Atkreipti dėmesį į tai, ko nepastebime arba nesuprantame, ir ką darome ne taip, kad šunų gyvenimas taptų geresnis.

 

i2.jpg (226x169, 117x169) 

 

Ką šunys galvoja? : knyga apie tai, ką šunys mato, uodžia, žino ir supranta 

Alexandra Horowitz  

Šifras: AB > 636.7  Ho-262 (5 knygos)

 

A. Horowitz skaitytoją pirmiausia supažindina su šunų gebėjimu suvokti ir pažinti pasaulį, o vėliau vaizdžiai pasakoja, ką reiškia būti šunimi. Koks jausmas, kai gali užuosti ne tik visą namuose esantį neuždengtą maistą, bet ir žmogaus liūdesį ar netgi laiką? Kaip mažytis šuniukas sugeba sėkmingai žaisti su vokiečių aviganiu? Koks jausmas, kai girdi vibruojant vabzdžius arba dūzgiant fluorescencinę lempą? Kodėl dviračiu važiuojantį žmogų maga vytis? Ką reiškia vietoj rankų naudotis burna? Trumpai tariant, koks gyvenimas 15-60 cm aukštyje nuo žemės, nardant po gatvės kvapus ir spoksant į žmonių kulkšnis ar kelius?  

i3.jpg (250x170, 115x170) 

 

 

Manyje gyvena milijonai : apie mumyse gyvenančius mikrobus, arba platesnis žvilgsnis į gyvybę 

Ed Yong 

Šifras: BS > 579 Yo-165 (1 knyga)

 

 

O kas, jei iš tiesų mes – ne unikalios individualybės, bet milijonų gyvų mikroorganizmų sankaupos? Ir žmogus, ir vapsva, ir zuikis – galybės bakterijų ir mikrobų namai. Daug kas mano, kad mikrobai kenksmingi ir turi būti negailestingai sunaikinti. Tačiau kenksmingų rūšių yra tik apie 100, o naudingų – šimtai tūkstančių... Mumyse gyvenantys mikroorganizmai padeda kūnui atsinaujinti, suteikia imunitetą, netgi turi įtakos kiekvieno mūsų asmenybei ir gebėjimams. Reikšmingiausia mokslo revoliucija po Darwino – tai žvilgsnis iš mikrobų perspektyvos. Ši informatyvi, žaisminga, preciziškai tiksli knyga atskleidžia netikėtą gyvybės Žemėje paveikslą ir kviečia naujai pažiūrėti į save ir savo kompanionus – mikroorganizmus.

 

i4.jpg (200x200, 127x189) 

 

Paslaptingas medžių gyvenimas : ką jie jaučia, kaip bendrauja – neregimo pasaulio atradimai 

Peter Wohlleben 

Šifras: BS > 630  Vo-28 (1 knyga)

 

 

 

Daugelį metų medžių gyvenimą tyrinėjantis gamtininkas Peteris Wohllebenas, remdamasis naujausiais moksliniais atradimais, teigia, kad miškas – tai socialinis tinklas, primenantis žmonių šeimas. Medžiai ne tik rūpestingai globoja savo atžalas, bet ir rūpinasi senais, ligotais kaimynais. Jie jaučia, nuvokia, atsimena. Vabzdžių apniktas medis skelbia pavojų – paskleidžia kvapą. Aplinkiniai, gavę tokią žinią, tuoj apsiginkluoja: išskiria vabzdžius atgrasančių medžiagų. Knygos autorius įsismelkia į miško tankmę, pateikia stulbinančių įžvalgų apie paslapčių kupiną pasaulį ir dalijasi savo unikalia patirtimi.   

 i5.jpg (376x240, 128x194)

 

 

Kaip gyvūnai jaučia ir supranta pasaulį : meilė, gedėjimas, užuojauta

Peter Wohlleben 

Šifras: AB > 591.5 Vo-28 (3 knygos), BS > 591.5 Vo-28 (2 knygos)

 

Prieraišios kiaulės, neištikimos šarkos ir slaptų kėslų turintys gaidžiai? Gamtininko P. Wohllebeno per ilgametę patirtį sukaupti pastebėjimai ir smagios istorijos šioje knygoje puikiai supintos su naujausiais moksliniais tyrimais apie gyvūnų elgesį ir tarpusavio santykius. Beje, ar žinojote, kad varnai savo draugus vadina vardais, žiurkės gailisi netinkamų poelgių, o antys disciplinuoja jauniklius? Arkliai patiria gėdą, elniai gedi, o drugeliai vaikams parenka tik pačias geriausias vietas...  

 i6.jpg (200x200, 127x158)

 

Natūralus rauginimas 

Ieva Šidlaitė  

Šifras: BS > 664 Ši-16 (1 knyga)

 

 

 

Ši knyga "Natūralus rauginimas" – tai bandymas pažvelgti į mums įprastus ir paprastus dalykus kitomis akimis, rauginimą papildant įvairesniais produktais, naudojant žoleles ir laukinius valgomuosius augalus, kurių gausu Lietuvos pievose ir miškuose.
Pasaulyje išpopuliarėjus rauginimui kaip sveikam, natūraliam ir vertingam maisto apdorojimo būdui, rauginimo banga po truputį pasiekė ir Lietuvą. Tai pirma lietuviška knyga, skirta natūraliam rauginimui, kitaip vadinamam „laukine fermentacija" (wild fermentation). Lietuvoje rauginimo tradicija niekada nebuvo nutrūkusi, mes visą laiką valgėme raugintus kopūstus ir agurkus, raugintą ruginę duoną, rūgpienį, girą ir visi šie produktai buvo savaime suprantami, tik gal pernelyg įprasti ar per paprasti. Ši knyga – tai bandymas pažvelgti į mums įprastus ir paprastus dalykus kitomis akimis, rauginimą papildant įvairesniais produktais, naudojant žoleles ir laukinius valgomuosius augalus, kurių gausu Lietuvos pievose ir miškuose. Tuo pačiu rauginimas – kūrybiškas procesas, atitraukiantis nuo pramoninio, perdirbto ir vienodo maisto, stokojančio maistinių ar skoninių savybių. Gamindami maistą su bakterijų, mielių bei vietinių laukinių augalų pagalba, mes prisidedame kurdami ir išsaugodami unikalų maisto paveldą, susipažįstame su neaprėpiamu gyvų mikroorganizmų pasauliu, egzistuojančiu dermėje su mūsiškiu. 

 

i7.jpg (226x169, 119x169) 

 

Gyvūnų gebėjimai 

Vaidotas Januškis 

Šifras: AB > 591.5  Ja-464 (3 knygos)

 

 

Knygoje autorius pasakoja apie neįtikimus gyvūnų gebėjimus. Perskaičiusieji geriau pažins skruzdes, žiurkes, varnas, kates, šunis, beždžiones, dramblius ar delfinus. Retai kas yra girdėjęs apie savotišką skruzdžių civilizaciją ar varnų, dramblių stebėtinai aukštą intelektą. Greičiausiai daugelio nenustebins kačių ar šunų gebėjimai, tačiau kitų gyvūnų sumanumas galbūt privers giliau susimąstyti, ar žmogus yra vienintelė protinga būtybė mūsų planetoje. 

 

 

i8.jpg (250x170, 116x170) 

 

Pradedantiems bitininkams, 3 leid. 

A. Skirkevičius, A. Amšiejus, J. Balžekas, L. Blažytė-Čereškienė 

Šifras: AB > 638.1 Pr-06 (3 knygos), BS > 638.1 Pr-06 (2 kngos)

 

 

 

Knygoje "Pradedantiems bitininkams" pateikiama naujausių žinių pradedančiajam bitininkui padedančių: surasti medų nešančių bičių vietų ekosistemoje ir aplinkos poveikį jų išgyvenimui; pasirinkti tinkama, literatūra, bitininkystės žinių gilinimui; išmanyti bitininkystei keliamus reikalavimus ir pagrindinius darbus bityne; suprasti tinkamos bitynui vietos ir pažangios bitininkavimo technologijos pasirinkimo reikšmę darbo sėkmei; suprasti laiku ir tinkamai atliktų bičių šeimų priežiūros darbų reikšmų bitininkavimo sėkmei; pažinti aukštos kokybės medų nešančių bičių produktus; laikytis bitininkystę reglamentuojančių teisės aktų reikalavimų; taikyti darbų saugos reikalavimus bitininkystėje; pasinaudoti bitininkyste, remiančiųprogramų teikiamomis galimybėmis. Nors leidinys "Pradedantiems bitininkams" skiriamas pradedantiems bitininkams, jis gali praversti gamtos ir biologijos disciplinų mokytojams, būrelių vadovams, gamtos mylėtojams ir visiems besidomintiems nuostabiu medų nešančių bičių gyvenimu. 

 

i9.jpg (200x200, 128x190) 

 

Bičių maitinimas 

A. Amšiejus 

Šifras: AB > 638.1 Am-93 (3 kngos), BS > 638.1 Am-93 (2 knygos)

 

 

Šiuo leidiniu "Bičių maitinimas" galės naudotis visi, kurie domisi bitininkyste, taip pat gamtos bičiuliai, mėgėjai ir profesionalai, studentai, moksleiviai, entomologai ir ekologai. Siekiant įgyvendinti šiuolaikinius technologinius reikalavimus laikant bites, bičių šeimų vystymuisi ir jų technologiniams procesams labai didelę reikšmę turi racionalus bičių šeimos aprūpinimas maistu. Nors bitės ir pačios reguliuoja savo maitinimą, rinkdamos joms reikalingą maistą iš augalų laukuose, miškuose ir kituose medinguose plotuose, kuriose bitės gali susirasti sau maisto, tačiau bitininkas gali ir turi reikiamu momentu reguliuoti bičių maisto kiekį šeimoje, bičių maitinimo režimą, aprūpindamas bites optimaliu maisto kiekiu, reikalingu skirtingais metų periodais. Bitininkas turi rūpintis, kad surinktas bičių medus būtų tinkamas žiemą, turi aprūpinti bites baltyminiu maistu tais periodais, kai gamtoje visiškai nėra baltyminio maisto. Kartais bitėms reikia sukelti tokias iliuzijas, kad jos rinktų maistą. Tai vadinama bičių dresiravimu. Kartais pavasarį šaltuoju periodu bitės pamaitinamos (skatinamasis maitinimas) ir taip jos paruošiamos aktyviam sezonui ir aktyviam medunešiui. Tam, kad būtų prailgintas bičių medunešis ir padidintas medunešio intensyvumas, bitės turi būti pervežamos į didelių medingų augalų, žydinčių skirtingose teritorijose skirtingu metų laiku, plotus. 

 

i10.jpg (376x240, 129x208) 

 

 

How Animals Think and Feel : an introduction to non-human psychology 

By Ken Cheng 

Šifras: BS > 591.5 Ch-281 (1 knyga)

 

 

This highly accessible book explains key scientific findings in the areas of animal cognition, emotion, and behavior in easy-to-understand language.

• Offers readers a holistic view of the subject via a thematic chapter format that explores the subject from a variety of angles

• Presents debate sections that offer insights into current controversies and model critical thinking and argument development skills

• Includes profiles of specific animal species that allow readers to easily look up information about that animal.  

 

i11.jpg (226x169, 127x168) 

 

Poultry Science and Practice : a textbook as per revised VCI syllabus for veterinary students

By Nilotpal Ghosh 

Šifras: BS > 636.5 Gh-32 (1 knyga)

 

 

 

All the fundamental and practical polnts in poultry production, including chicken, duck, quail, turkey, guinea fowl, emu and goose have been given in this book. It is primarily written for BVSc & AH students of veterinary colleges/universities all over India, as per the revised syllabus framed by the Veterinary Council of India. A large number of objective as well as subjective questions given at the end of each chapter is an additional attraction of the book as the students can prepare themselves for the composite annual examination under VCI pattern. Poultry drug index indicating commonly available medicines and vaccines will greatly help the budding veterinarians and poultry health workers. Veterinary and animal science students, veterinary practitioners and progressive animal farmers will find this book interesting, informative and invaluable.  

 i12.jpg (200x200, 127x179)

 

 

Honeybee Veterinary Medicine : apis mellifera L. 

By Nicolas Vidal-Naquet  

Šifras: BS > 638.1 Vi-31 (1 knyga)

 

 

 

Honeybees are an essential part of farming, as well as the wider ecosystem. Since the middle of the 1990s, bee populations around the world have suffered dramatic decline through diseases, intoxication, and unknown causes. Veterinarians have had little training in bee health, but, as the situation continues, qualified animal health professionals and, in particular, veterinarians are being required to become involved as new dangers threaten honeybee health everywhere: because of global apiculture, trade and exchanges of honeybees, Aethinatumida (the small hive beetle, which is a beekeeping pest), or the parasitic mite Tropilaelapsspp. This book provides an overview of bee biology, the bee in the wider environment, intoxication, bee diseases, bee parasites (with a large part dedicated to the mite Varroadestructor), pest enemies, and veterinary treatment and actions relating to honeybee health. The book also covers current topics, such as climate change, crop pollination, use of phyto sanitary products, antibiotic resistance, and colony collapse disorder.  

i13.jpg (376x240, 130x206) 

 

 

Veterinary Forensics: Investigation, Evidence Collection, and Expert Testimony, 1st ed. 

Edited by Ernest R. RogersAdam W. Stern 

Šifras: AB > 636.083 Ve-213 (1 knyga), BS > 636.083 Ve-213 (1 knyga), MS > 636.083 Ve-213 (1 knyga)

 

 

 

Veterinary Forensics: Investigation, Evidence Collection, and Expert Testimony will provide anyone involved in an investigation of an animal involved crime or civil action with the knowledge and tools that can give guidance for their actions in completing a forensic investigation. All 50 U.S. states, and numerous countries around the world, have laws against animal abuse and cruelty. Law enforcement agents, veterinarians, the judiciary, attorneys and forensic scientists may be involved in cases of animal cruelty, neglect or human crimes that may have an animal element. Additionally, the animal can be the victim, suspect or in some instances the witness of a crime. Given that acquittal or conviction is dependent upon the nature and veracity of the evidence, the quality of the evidence in an animal-related crime investigation must be beyond reproach. The book begins with a discussion of animal abuse and crimes against animals, crime scene investigation, and, from there, discusses various types of forensic examinations of the animal, culminating in a review of the judicial system and testimony in a court of law. All contributing authors are practicing professionals in law, veterinary medicine, and the private sector who provide current, best-practice evidence collection and forensic techniques. Chapters provide in-depth detail about the forensic clinical examination and forensic necropsy of small and large animal species, forensic radiology, forensic toxicology, bitemark analysis and animal behavior. Various, relevant forensic disciplines such as bloodstain pattern analysis, DNA analysis, animal sexual abuse, agroterrorism, animal hoarding, ritual crimes against animals, and animal fighting are discussed. 

i14.jpg (original, 128x186) 

 

 

The Bees of the World 

By Charles D. Michener  

Šifras: BS > 638.1 Mi-28 (1 knyga), MS > 638.1 Mi-28 (1 knyga)

 

 

 

In this extensive update of his definitive reference, Charles D. Michener reveals a diverse fauna that numbers more than 17,000 species and ranges from the common honeybee to rare bees that feed on the pollen of a single type of plant. With many new facts, reclassifications, and revisions, the second edition of The Bees of the World provides the most comprehensive treatment of the 1,200 genera and subgenera of the Apiformes. Included are hundreds of updated citations to work published since the appearance of the first edition and a new set of plates of fossil bees.  

 

i15.jpg (original, 127x166) 

 

 

Diagnostic parasitology for veterinary technicians, 5th ed. 

By Charles M. HendrixEd Robinson  

Šifras: MS > 619:616.99 He-206 (1 knyga) 

 

 

Recognize and treat the parasites seen in veterinary practice! Diagnostic Parasitology for Veterinary Technicians, 5th Edition features clear and concise discussions of the most commonly encountered internal and external parasites. Chapters are organized by parasite group — including nematodes, cestodes, trematodes, protozoans, arthropods, and leeches — and include a detailed description of the group, with special emphasis on morphology, life cycle, and important parasites. Then in each chapter, material is conveniently organized by host species: dogs, cats, horses, ruminants, swine, birds, lab animals, fish, and reptiles. Written by noted educators Charles Hendrix and Ed Robinson, this full-color, spiral-bound book provides the knowledge that veterinary technicians need to collect samples, perform lab procedures, and communicate with clients and other members of the veterinary team.  

 

i16.jpg (170x260, 129x210) 

 

Bovine Theriogenology, 1st ed. 

Edited by Robert L. Larson  

Šifras: MS > 636.2.082 Bo-423 (1 knyga)

 

This issue of Veterinary Clinics of North America: Food Animal Practice focuses on Bovine Theriogenology. Article topics include: Reproductive systems for North American Beef Cattle Herds, Reproductive systems for North American Dairy Cattle Herds, Beef Heifer Development, Dairy Heifer Development, Evaluation of data obtained at pregnancy detection of beef herds ,Synchronization and AI Strategies in Beef Herds, Synchronization and AI Strategies in Dairy Herds, Embryo Transfer, Management of reproductive disease in dairy cattle, Venereal Diseases of Cattle, Diagnosis and Control of Neosporosis, Management and Breeding Soundness Examination of Yearling Bulls, and more! 

 

 
i17.jpg (226x169, 118x169) 

 

Cardiology for Veterinary Technicians and Nurses, 1st ed. 

Edited by H. Edward Durham Jr.  

Šifras: MS > 619:616(036) Ca-206 (1 knyga)

 

Cardiology for Veterinary Technicians and Nurses is a comprehensive resource for veterinary technicians and nurses working with cardiovascular patients in veterinary practice.

  • Offers a complete reference to veterinary cardiology targeted at veterinary technicians and nurses, summarizing fundamental knowledge on cardiovascular disease
  • Covers dogs, cats, horses, ruminants, and camelids
  • Provides information ranging from introductory to advanced for a thorough guide to cardiac conditions
  • Presents detailed procedures for common cardiac catheterization techniques, including supplies required
  • Includes photographs and illustrations to depict the concepts described. 

 

i18.jpg (200x200, 131x177) 

 

Arthropod-borne Infectious Diseases of the Dog and Cat, 2nd ed.

Edited by Michael J. Day

Šifras: MS > 619.7/.8 Ar-176 (1 knyga)

 

Arthropod-borne Infectious Diseases of the Dog and Cat is an invaluable resource for information on the clinical presentation, pathogenesis, diagnosis and treatment of the major arthropod-borne diseases of dogs and cats. Also discussed is an array of diagnostic techniques routinely available to veterinarians presented with these diseases. Illustrated in colour throughout, the book incorporates photographs of clinical cases, haematology, cytology and gross and microscopic pathology, which help understand the diagnosis and treatment of these diseases. 

 

i19.jpg (226x169, 117x169) 

 

Understanding Bird Behaviour 

By Stephen Moss  

Šifras: MS > 591.5 Mo-235 (1 knyga)

 

The way birds behave is one of the vital keys to accurate identification and this book provides the experienced instruction needed to understand and get the most out of watching birds. The guide covers all the fundamental types of bird behaviour, including movement, feeding, breeding, migration, navigation, distribution, range, life and death, all of which are illustrated with beautiful photographs. There is a whole section dedicated to the behaviour of different species groups, from divers and grebes through to sparrows, buntings and finches.hing birds. The guide covers all the fundamental types of bird behaviour, including movement, feeding, breeding, migration, navigation, distribution, range, life and death, all of which are illustrated with beautiful photographs. There is a whole section dedicated to the behaviour of different species groups, from divers and grebes through to sparrows, buntings and finches. 

 

i20.jpg (zoomed, 130x196) 

 

Language Signs and Calming Signals of Horses : Recognition and Application

By Rachaël Draaisma 

Šifras: MS > 591.5 Dr-48 (1 knyga)

 

This practical book helps you interpret and connect the physical signals that horses display in response to their environment. These signals are evident in the everyday actions, gestures and attitudes that horses communicate to each other, but are often so subtle that they can go unnoticed by humans. This book aims to rectify that, offering horse lovers and equine professionals an opportunity to gain a unique insight into their 'horse's world'. After reading this book you will be more astute in spotting calming signals, displacement activities, stress signals and distance-increasing signals, and better able to see which stimuli your horse can handle and which he cannot. This means you will know what to do to calm your horse before his stress rises to an unmanageable level. Language Signs and Calming Signals of Horses is both fascinating and important reading for any equine veterinary practitioner, student or nurse, as well as horse owners and trainers. 

i21.jpg (376x240, 129x172) 

 

Manual of Small Animal Soft Tissue Surgery, 2nd ed.

By Karen Tobias 

Šifras: MS > 619.7/.8 To-04 (1 knyga)

 

 

 

A practical manual for veterinarians at all stages of their training and career, Manual of Small Animal Soft Tissue Surgery, Second Edition

  • Offers expanded coverage of additional procedures and updates reflecting the latest thinking on surgical techniques
  • Provides clear, concise instructions on how to complete common soft tissue surgical procedures
  • Pairs step-by step instructions with hundreds of high-quality color photographs and drawings
  • Aids small animal veterinary practitioners and students in learning and applying the tips and tricks that experienced surgeons use to make each procedure easier and faster.  
 
i22.jpg (zoomed, 129x182) 

 

Manual of Canine and Feline Musculoskeletal Imaging, 2nd ed.

By Robert M. Kirberger

Šifras: MS . 619.7/.8(036) Br-213 (1 knyga)

 

 

This, the second edition of the BSAVA Manual of Canine and Feline Musculoskeletal Imaging, has been extensively updated reflecting the dramatic changes that have taken place in radiography over the past 10 years. 

 

i23.jpg (200x200, 128x165) 

 

The Illustrated Horse's Foot: A Comprehensive Guide, 1st ed.

By Christopher C. Pollitt 

Šifras: MS > 619:617.3(036) Po-122 (1 knyga)

 

 

Achieve optimal results in equine foot care and treatment! The Illustrated Horse’s Foot: A Comprehensive Guide uses clear instructions in an atlas-style format to help you accurately identify, diagnose, and treat foot problems in horses. Full-color clinical photographs show structure and function as well as the principles of correct clinical examination and shoeing, and a companion website has videos depicting equine foot cases. Written by internationally renowned expert Christoher Pollitt, this resource enhances your ability to treat equine conditions ranging from laminitis to foot cracks, infections, trauma, vascular compromise, and arthritis.

   

i24.jpg (170x260, 128x184) 

 

BSAVA Manual of Canine and Feline Fracture Repair and Management, 2nd ed. 

Edited by Toby GemmillDylan Clements 

Šifras: MS > 619.7/.8(036) Br-213 (1 knyga)

 

Fracture management has developed rapidly since the first edition of this manual was published. Fully revised and updated, this second edition has an increased focus on operative techniques and includes easy to follow guides with specially commissioned full-colour illustrations. The manual covers the background to fracture management, principles of fracture management, repair and management of specific fractures and the treatment and prevention of complications. New chapters address topics such as minimally invasive surgery, orthopaedic implants and bone grafts. 

 

i25.jpg (226x169, 118x169) 

 

BSAVA Manual of Wildlife Casualties, 2nd ed. 

Edited by Elizabeth MullineauxEmma Keeble 

Šifras: MS > 591.2(036) Br-213 (1 knyga)

 

 

The provision of care for wildlife casualties remains an important responsibility of veterinary surgeons, limited not only to emergency care but also encompassing the rehabilitation and release of the casualty and the wider impact on the environment. The second edition of the BSAVA Manual of Wildlife Casualties provides critical information for all stages from the initial decision to intervene to monitoring of released casualties. 

 

i26.jpg (376x240, 132x199) 

 

Illustrated Veterinary Anatomical Nomenclature, 3rd ed. 

By Gheorghe M. ConstantinescuOskar Schaller  

Šifras: AB > 619:611 Il-54 (5 knygos)

 

In this reference work, more than 6,500 structures named in the Nomina Anatomica Veterinaria (N.V.A.) are depicted and defined, aiding the user in understanding anatomy and in clarifying its concepts. On the right page, are detailed anatomical drawings, on the left page are the terms with a short explanation. The arrangement of the content adheres strictly to that of the N.A.V. and focuses on the gross anatomical structures of the cat, dog, pig, ox, sheep, goat, and horse. Completely updated to incorporate any new nomenclature. 

 
i27.jpg (250x170, 128x170) 

 

Equine Ophthalmology, 3rd ed. 

Edited by Brian C. Gilger  

Šifras: MS > 619.1 Eq-69 (1 knyga)

 

 

 

Now available in a fully updated third edition, Equine Ophthalmology is the most comprehensive and current clinical resource for the diagnosis and treatment of ophthalmic disease in horses. Provides complete, authoritative information on the diagnosis and treatment of ophthalmic disease in horses. Fully updated with improved figures, the latest research, and new chapters on advanced diagnostics, foal ophthalmology, neuro-ophthalmology, national and international regulations, and an expanded chapter on inherited ocular disease.  Features contributions from an international group of equine experts, under the editorship of a leading equine veterinary specialist.    Offers comprehensive coverage of clinical and reference information ideal for specialists, general equine practitioners, and veterinary students alike. 

 

i28.jpg (170x260, 129x184) 

 

The Clinical Chemistry of Laboratory Animals, 3rd ed. 

Edited by David M. Kurtz Gregory S. Travlos 

Šifras: MS > 616-092.2 Cl-67 (1 knyga)

 

 

 

Extensively updated and expanded since the publication of Walter F. Loeb and Fred W. Quimby’s second edition in 1999, the new The Clinical Chemistry of Laboratory Animals, Third Edition continues as the most comprehensive reference on in vivo animal studies. By organizing the book into species- and organ/class-specific chapters, this book provides information to enable a conceptual understanding of clinical chemistry across laboratory species as well as information on evaluation and interpretation of clinical chemistry data relevant to specific organ systems.  

  
i29.jpg (170x260, 133x209) 

The Laboratory Bird, 1st ed.

By Douglas K TaylorVanessa K LeeKaren R Strait 

Šifras: MS > 616-092.2 Ta-39 (1 knyga)

Laboratory animals, including birds, play an important role in biomedical research. The humane care and management of these animals is an ongoing concern. A new addition to the acclaimed Laboratory Animal Pocket Reference series, The Laboratory Bird is the first publication dedicated to the care and use of avian species in the research setting. Covering avian species such as chickens, ducks, doves, parrots, and songbirds that are commonly used as research models, the book is divided into focused chapters that cover a broad range of topics, including: General avian biology and physiology, Husbandry, Regulations and regulatory compliance regarding the use of birds in research, Experimental methods, Veterinary care.

 
i30.jpg (226x169, 130x167)   

CRC Handbook of Marine Mammal Medicine, 3rd ed.

Edited by Frances M.D. GullandLeslie A. DieraufKaryl L. Whitman 

Šifras: MS > 599(036) Ch-42 (1 knyga)

For three decades, this book has been acknowledged as the most respected scientific reference specifically devoted to marine mammal medicine and health. Written by approximately 100 contributors who are recognized globally as leaders in their respective fields, the CRC Handbook of Marine Mammal Medicine, Third Edition continues to serve as the essential guide for all practitioners involved with marine mammals including veterinarians, technicians, biological researchers, students, managers, keepers, curators, and trainers. The 45 chapters provide essential information for the practitioner on pathology, infectious diseases, medical treatment, anesthesia, surgery, husbandry, health assessment, species-specific medicine, medically pertinent anatomy and physiology, and global health concerns such as strandings, oil spills, and entanglements of marine mammals.

 

i31.jpg (376x240, 132x202) 

Mind of the Raven: Investigations and Adventures with Wolf-Birds

By Bernd Heinrich 

Šifras: BS > 591.5 He-121 (1 knyga)

 

Heinrich involves us in his quest to get inside the mind of the raven. But as animals can only be spied on by getting quite close, Heinrich adopts ravens, thereby becoming a "raven father," as well as observing them in their natural habitat. He studies their daily routines, and in the process, paints a vivid picture of the ravens' world. At the heart of this book are Heinrich's love and respect for these complex and engaging creatures, and through his keen observation and analysis, we become their intimates too. Heinrich's passion for ravens has led him around the world in his research. Mind of the Raven follows an exotic journey—from New England to Germany, and from Montana to Baffin Island in the high Arctic—offering dazzling accounts of how science works in the field, filtered through the eyes of a passionate observer of nature. Each new discovery and insight into raven behavior is thrilling to read, at once lyrical and scientific.

 
i32.jpg (170x260, 133x188) 

BSAVA Manual of Avian Practice: A Foundation Manual, 1st ed.  

Edited by John ChittyDeborah Monks 

Šifras: BS > 636.6 Br-213 (1 knyga), MS > 636.6 Br-213 (1 knyga)

Authored by vets with experience in all aspects of avian care, this manual is an essential tool for those in general practice who do not often see birds. Subjects including anatomy and physiology, husbandry, behaviour, examination, surgical techniques are covered in detail; common presentations are also dealt with in individual chapters.

 

i33.jpg (376x240, 130x168) 

Companion Animals: Their Biology, Care, Health, and Management, 2nd ed.

By Karen L. CampbellJohn R. Campbell 

Šifras: MS > 636.9 Ca-138 (12 knyga)

Comprehensive and up-to-date, this book makes a useful reference devoted to companion animals. It provides underpinning principles and time-tested practical information for those preparing for careers related to the health and quality of life of all creatures–with special emphasis on companion animals. Chapter topics include choosing a dog or cat; companion birds, reptiles, amphibians, rodents, ferrets, and lagomorphs; medical records and case histories; feeding and nutrition; care, management, and training of dogs and cats; fitting, grooming, and showing; companion animal health; kennel/cattery design and management; career opportunities associated with companion animals; and trends/future of companion animals and related functions. For pet food manufacturers, pet stores, pet owners, pet breeders, and veterinary medical groups. 

 

 i34.jpg (226x169, 117x169)

Bovine Pathology : A Text and Color Atlas, 1st ed.

By Claus D. BuergeltEdward G. ClarkFabio Del Piero 

Šifras: MS > 636.2(084.4) Bu-103 (1 knyga)

 

Illustrated with over 1,000 color images of the highest quality, Bovine Pathology: A Text and Color Atlas is a comprehensive single resource to identifying diseases in dairy cattle, feedlot cattle, and their calves. With summary text describing key features, the book correlates clinical information with pathology and differential diagnoses. 

 

i35.jpg (170x260, 131x188) 

Veterinary Euthanasia Techniques: A Practical Guide

By Kathleen A. CooneyJolynn R. ChappellRobert J. CallanBruce A. Connally 

Šifras:  BS > 619:615(036) Ve-215 (1 knyga)

Veterinary Euthanasia Techniques: A Practical Guide provides detailed guidance on euthanasia procedures in a wide variety of species, including dogs, cats, exotics, horses, and production animals. Based on the current AVMA guidelines, the book offers step-by-step descriptions of the recommended methods of euthanasia, giving all the information needed to perform these techniques with confidence.  Veterinary Euthanasia Techniques helps practitioners, students, and technicians expand their knowledge base and provide competent, compassionate euthanasia services.

 

i36.jpg (376x240, 131x196) 

Biotechnology of Animal Reproduction

Editors, Marcelo Marcondes Seneda, Katia Cristina Silva-Santos, and Luciana Simões Rafagnin Marinho 

Šifras:  AB > 636.082 Bi-307 (2 knygos)

Biotechnology of Animal Reproduction is a book concerned with a strategic area of science. All topics on animal production and comparative physiology are very important to aid in the better understanding of areas related to pet companionship, health sciences and food production. Nowadays, humanity is facing breakthroughs in new technologies, genetics and environmental challenges. This book is an attempt at fulfilling the need for information about the scientific and, most importantly, applied aspects of animal reproduction.

 

i37.jpg (250x170, 125x170)   

Goat Medicine and Surgery

By David HarwoodKarin Mueller 

Šifras: MS > 619.3 Ha-358 (1 knyga)

Goats are one of the most widely kept domestic animals globally, mainly as a result of the relative ease with which they can be kept and the obvious benefits provided to those who keep them. Goat Medicine and Surgery describes the key diseases that can have an impact on goat health and welfare worldwide, providing information on diagnosis, treatment, prognosis, management and control. 

 

i38.jpg (200x200, 131x187)

Kinesiology Taping for Horses : The Complete Guide to Taping for Equine Health, Fitness and Performance

By Katja Bredlau-Morich 

Šifras: BS > 619.1(036) Br-152 (1 knyga)

 

Kinesiology taping on human athletes is all the rage: widely used by physical therapists, chiropractors, and personal trainers, we see it on Olympians, runners, basketball players—on amateurs and professionals. The idea behind taping is that it provides incredible support and stabilization of ligaments and tendons while simultaneously stretching and flexing like a “second skin” to allow full range of motion. It can also activate or relax muscles, depending on its application. Our equine athletes can benefit hugely from taping techniques, and this terrific guidebook provides the ultimate reference for understanding both the uses of kinesiology tape and its numerous applications.